Мобільний додаток
«Особистий кабінет пацієнта»

с.Ходосівка

Скелетно-м'язовий біль

Найпоширенішою причиною скелетно-м’язового болю є травми, але біль може бути спричинений також захворюваннями кісток, суглобів, м’язів, сухожиль, зв’язок, бурс або їх всіх разом. 

Біль у кістках зазвичай глибокий, проникливий або тупий. Якщо він не внаслідок травми, то може боліти при інфекції кісток (остеомієліті), гормональних розладах та пухлинах.

Біль у м’язах (міалгія) часто менш інтенсивний, ніж біль у кістках, і якщо не спричинений травмою, то втратою кровотоку до м’яза, інфекції або через пухлину. Ревматична поліміалгія - це захворювання, яке викликає сильний біль і скутість у шиї, плечах, верхній і нижній частині спини та стегнах.

Біль у сухожиллях і зв’язках теж менш інтенсивний, ніж біль у кістках. Він відчувається гостро і полегшується у спокої. Поширені причини болю в сухожиллях включають захворювання тендиніт, теносиновіт, латеральний епікондиліт або медіальний епікондиліт.

Біль у бурсі (невеликий мішечок з рідиною, який слугує подушкою навколо суглобу) виникає після травми, надмірного навантаження, а також через інфекцію або подагру. Цей біль посилюється під час руху, в якому долучена бурса, і зменшується у стані спокою. Уражена бурса часто набрякає.

Біль у суглобах (артралгія) частіше пов’язаний із запаленням суглоба - артритом, але суглоби болять не лише при артритах. Сам же артрит, може бути одним із наслідком цілої низки інших захворювань: ревматичний артрит, остеоартроз, інфекційний артрит, подагра та пов'язані з нею захворювання, аутоімунні розлади (наприклад, системний червоний вовчак), судинні розлади (як васкуліт, наприклад), остеонекроз. Артритний біль може проявлятися гостро і виникати раптом, наприклад, при інфекціях, травмі чи подагрі; або бути тривалим, хронічним, спричиненим ревматоїдним артритом або остеоартритом. Болить при артриті і в стані спокою, але у русі біль в суглобі посилюється.

При фіброміалгії біль відчувається у м'язах, сухожиллях або зв'язках. Його важко описати, бо він з'являється у кількох місцях, але не часто відчувається, як біль у суглобі. Крім того, пацієнти з фіброміалгією мають інші симптоми, ніж при болі у суглобах і часто скаржаться на втому та поганий сон.

Біль також часто є причиною стиснення нервів, викликаючи тунельний синдром: синдром зап’ястного каналу, синдром ліктьового каналу та синдром тарзального каналу. Такий біль, як правило, розповсюджується вздовж шляху ураженого нерва і відчувається як пекучий або супроводжується поколюванням чи онімінням, або одразу всіма ознаками.>

Що робити?

Не терпіти. Біль є наслідком, і причиною можуть бути метаболічні порушення, дегенеративні, запальні явища, розлади і захворювання. Потрібно знайти вогнище і причину змін, щоб зупинити патологічний процес або вилікувати хворобу. Для призначення відповідного обстеження та встановлення діагнозу, лікарю важливо знати, де саме, як і коли болить. Для цього він проводить фізичний огляд, за його результатами та вашими скаргами призначає необхідні додаткові обстеження.

Як правильно описати біль лікарю?

 • сказати де болить, коли почалося, погіршилося
 • сказати, чи болить ще десь
 • сказати, якщо біль періодичний, з'являється та зникає
 • сказати, коли болить найсильніше: час доби, при покої чи в русі, після якої дії
 • описати характер болю: гострий, тупий, постійний (ниє), посмикує (пульсує), спазмує, стріляє, наростає
 • куди віддає біль (або де ще відчувається, можливо, меншою інтенсивністю)
 • сказати, чи зменшилась рухливість, або з'явилася слабкість м'яза
 • чи є оніміння, поколювання, відчуття жару, у супроводі болю чи без
 • коли стає легше, а коли посилюється біль чи інші симптоми, які його супроводжують

Кістково-м'язовий біль часто пов'язують з незворотними віковими змінами, а тому ігнорують. Це не правильно, бо не завжди зміни вікові, а патологічний процес можна зупинити або значно сповільнити, чим поліпшити собі якість життя.

До кого звернутися?

Захворювання опорно-рухового апарату, навіть не пов'язані з травмою, лікує ортопед-травматолог.

Якщо обстеження покаже, що хвороба скелетно-м'язового апарату є наслідком іншого захворювання, ортопед скерує до відповідного спеціаліста для комплексного лікування.

Як лікується?

Лікування розладу, який викликає біль, є найефективнішим лікуванням самого болю. Саме тому, спочатку фахове обстеження, встановлення діагнозу, потім лікування.

 • Якщо причиною болю є поширення інфекції, будуть призначені антибіотики.
 • При інших запаленнях - протизапальні засоби. В залежності від причини та масштабу запалення, призначаються нестероїдні протизапальні (НПЗП) або кортикостероїди. При болю без запального процесу, НПЗП також ефективні.
 • Всі активності, пов'язані із рухом хворої ділянки потрібно звести до мінімуму або повністю виключити до зникнення болю.
 • Після курсу лікування може бути призначені фізіотерапія та ЛФК для відновлення чи збереження діапазону рухів та зміцнення м'язів.

Читати інші статті

03.11.2023

Рух - це життя

Рекомендовані фізичні навантаження для різних вікових груп.

Детальніше

25.10.2023

Скелетно-м'язовий біль

Чому болить, якщо не травмувався?

Детальніше

Запишіться на прийом

Ваше ім'я

Номер телефону

E-mail

Напрямок

Бажана дата

Коментар


//