Променева терапія

Променева терапія (її також називають радіотерапевтичним лікуванням або радіотерапією) використовує точно зосереджені, високоенергетичні промені для знищення ракових клітин. 

Променеве лікування раку

Радіоактивне випромінювання контрольованої дії може знищити пухлини або вплинути на їхній зріст та розповсюдження. Променева терапія може використовуватися як самостійне лікування раку або в поєднанні з хімієтерапією та/або хірургією. Зазвичай використовуються рентгенівські промені, а іноді протонові або промені інших видів енергії. Їх випромінюють  спеціальні апарати, схожі на апарати для КТ або МРТ обстеження, в яких розташовується пацієнт, тому часто можна зустріти інформацію, де така терапія називається зовнішня променева терапія. Променева терапія також може бути проведена внутрішньо, в такому випадку радіоактивний матеріал розташовується в організмі у безпосередній близькості до пухлини. Така терапія називається брахітерапією.

Як і у випадку з хімієтерапевтичним лікуванням, променеве може застосовуватися для зменшення пухлини перед операцією (неоад'ювантна терапія) або після хірургічного видалення для зупинки росту решти ракових клітин, що не піддаються оперативному видаленню (ад'ювантна терапія). 

При пізніх стадіях раку променеву терапію призначають для полегшення страждань, спричинених захворюванням (наприклад, у випадках, коли пухлина заважає пити і їсти).

Медичні апарати, якими виконують радіотерапію, називаються лінійними прискорювачами. Вони оснащені обладнанням для візуалізації, щоб лікарі могли точно контролювати, де знаходиться пухлина в тілі до та під час сеансів лікування.

Променева терапія в Онкоцентрі МЦ «Клініка Мануфактура»

В Онкоцентрі клініки «Мануфактура» для проведення сучасного променевого лікування ми використовуємо лінійний прискорювач «Synergy Infinity» для IMRT та IGRT терапії від компанії Elekta. Ми обрали цей апарат для проведення лікування в нашому центрі завдяки його інноваційним перевагам, які дозволяють:

  • виконати передпроменеве планування, налаштування та безпосереднє опромінення уражених тканин максимально точно;
  • виконати сеанс опромінення значно швидше (більш ніж на 40% у порівнянні з іншими апаратами) та в динамічному режимі зі синхронізацією дихання пацієнта, застосовуючи високо потужні дози за один робочий цикл;
  • знизити дозу нетерапевтичного опромінення тіла пацієнта і забезпечити високу точність та ефективність променевої терапії завдяки переміщеню випромінювача та контроль процесу в режимі реального часу;
  • завдяки вдосконаленим зображенням з монітора, більшому динамічному полю та спеціальним інструментам лікар має можливість бачити більшу анатомічну ділянку у хорошій якості, охоплювати складні та множинні мішені, збільшувати дозу та, одночасно безпечно зменшуючи розмір мішені, приймати важливі клінічні рішення під час лікування;
  • провести максимально ефективну терапію навіть у випадках найскладніших процедур, використовуючи спеціальні методики об'ємно дугової променевої терапії з модуляцією інтенсивності (VMAT) та радіохірургію (SRS).

Передові технології нашого апарату дозволяють нам виконувати сеанси радіотерапії як у простих, так і складних випадках захворювання. Завдяки сучасним технікам візуального контролю (IGRT) та модуляції інтенсивності (IMRT) опромінення ми можемо застосовувати найбільш ефективні схеми лікування більшості видів раку.

Променева терапія з наведенням зображення

Променева терапія з наведенням зображення (IGRT) використовує тестові зображення для перевірки положення пацієнта та розташування пухлини в зоні впливу опромінення перед та під час проведення сеансу опромінення. Отримані зображення дозволяють виконати точне прицілювання дії радіоактивного випромінювання саме на ракові утворення, уникаючи під час терапії променевого впливу на здорові клітини та прилеглі тканини. Така техніка терапії не потребує анестезії і має менше побічних ефектів, аніж традиційні методи. 

IGRT використовується при багатьох типах раку, включаючи ті, які розвиваються у спинному мозку, головному мозку, легенях, простаті, сечовому міхурі, стравоході, печінці, кістках тощо.

Променева терапія з модуляцією інтенсивності

Променева терапія з модуляцією інтенсивності (IMRT) використовує спеціалізовану комп’ютерну програму для розрахунку та доправлення випромінювання безпосередньо до ракових клітин під різними кутами опромінення. Це променева терапія, при якій пучки випромінювання приймають форму, що оточує зону безпосереднього лікування. Завдяки такій сфокусованості променів IMRT забезпечує вищі та ефективніші дози опромінення саме пухлини, запобігаючи впливові на інші тканини.  Така технологія значно збільшує шанси на успішне лікування та в рази зменшує тривалість променевого опромінення і, відповідно, ймовірність побічних ефектів.

Після сканування ми отримуємо 3D-зображення пухлини і проводимо складний комп’ютерний розрахунок кількості та інтенсивності радіоактивних доз для найбільш ефективного опромінення. IMRT також виконує розрахунок кутів опромінення і власне саме опромінення, розраховане в процесі підготовки до сеансів терапії. 

Надзвичайна перевага IMRT в тому, що уражена ділянка опромінюється по заздалегідь просканованій тривимірній формі пухлини, при цьому промінь випромінювання змінюється на кілька менших пучків там, де це необхідно. Таким чином доза опромінення доставляється до пухлини максимально точно, уникаючи впливу на здорові клітини, та максимально потужно, що зменшує сеанси терапії. 

Ми використовуємо IMRT для лікування раку передміхурової залози, раку голови та шиї, легенів, мозку, печінки та молочної залози, рак шлунково-кишкового тракту, а також лімфоми, саркоми, гінекологічного раку та деяких видів раку у дітей.

IMRT та IGRT є потужними інструментами для боротьби з раком. Наші променеві терапевти, медичні фізики та медсестри навчені лікувати рак за допомогою сучасних IMRT та IGRT технологій, якими оснащений лінійний прискорювач «Synergy Infinity» нашої клініки. Променеві терапевти центру є експертами у використанні технологій візуалізації та гарантують точне та безпечне націлювання на ракову пухлину та уникнення пошкодження здорової тканини. Над розробкою та точним налаштуванням карти опромінення кожного пацієнта променевий терапевт працює спільно з медичним фізиком, який працює за апаратом. Цілеспрямоване лікування, забезпечене конфігурацією нашого лінійного прискорювача, збільшує наші шанси контролювати або вилікувати хворобу пацієнта.

Як проходить променеве лікування

Передпроменева підготовка. Курси променевої терапії розробляються відповідно до конкретних потреб пацієнта. Перед кожним курсом проводиться передпроменева підготовка: за допомогою МРТ/КТ симуляторів виконується сканування частини тіла з ураженим органом. За допомогою маркерів на тіло в ділянці опромінення наноситься розмітка для опромінення. Якщо передбачено спеціалізовану фіксацію, для пацієнта буде зроблена сітка з термопластику, що анатомічно повторює ділянку тіла і фіксує її у потрібному положенні. В такому випадку, розмітка для опромінення наноситься на неї, а не на шкіру.

Променевий терапевт по контурах органу та структур тканини складає для медичних фізиків завдання сеансу опромінення, а за допомогою програми лінійного прискорювача виконує розрахунок доз та їхній розподіл впродовж процесу виконання процедури.

Лікувальний сеанс променевої терапії. В більшості випадків сеанси променевої терапії проводять амбулаторно. Тривалість сеансів терапії може бути різною, від 5 до 30 хвилин. Променева терапія спрямована на пухлину і невелику ділянку навколо неї. 

Лінійний прискорювач, апарат, який проводить радіотерапію схожий на МРТ або КТ апарат, не торкається пацієнта. Лікування абсолютно безболісне, а радіацію неможливо побачити або відчути під час її введення. Пацієнт вкладається на кушетку лінійного прискорювача і фіксується, щоб уникнути випадкових рухів. Медичний фізик калібрує апарат відповідно до карти опромінення і завдання сеансу складеного променевим терапевтом. Робиться сканування, їх може бути декілька, щоб переконатися, що пацієнт правильно розташований на кушетці. Лікар не перебуває в кабінеті під час сеансу лікування, але контакт з пацієнтом підтримується через систему внутрішнього зв’язку, і протягом всього сеансу за пацієнтом наглядає медперсонал променевого відділення.

Реабілітація після променевої терапії. Високі дози радіації порушують структуру і можливість клітини до відновлення, а в ракових клітинах після променевої терапії цей процес відновлення стає неможливим. Лікарі ретельно дозують інтенсивність опромінення та стараються уникнути опромінення здорових тканин та органів. Таким чином, ракові клітини вражаються значно більше, ніж здорова тканина, а власне лікування вважається локальним. Це означає, що будь-які побічні ефекти залежатимуть від частини тіла, яку лікують, обсягу опромінення та індивідуальної реакції.  Однак є типові, характерні для всіх пацієнтів, симптоми побічних ефектів, які варто знати: 

  • загальна стомлюваність;
  • короткочасні щемливі або штрикаючі болі в місці лікування;
  • психологічне пригнічення.

Процес відновлення здорових клітин з часом нормалізується і побічні ефекти зникають, проте, після кожного сеансу пацієнту потрібна реабілітація. 

  • Під час лікування щодня пийте багато рідини, бажано, зі зниженим вмістом цукру. 
  • Їжте регулярно і намагайтеся дотримуватися збалансованого харчування. При появі побічних ефектів, які впливають на травлення чи апетит, лікуючий лікар-онколог призначає спеціалізовану дієту, а в певних випадках, додаткові ліки.
  • Під час променевого лікування  часто спостерігається нестача кальцію в організмі і його призначають вживати додатково. 
  • Будь-які порушення з боку крові лікуючий онколог оцінює за аналізами крови й, за необхідності, призначає додаткові медикаменти чи інфузійну терапію.
  • Ділянка шкіри, яка піддається впливу під час сеансів променевої терапії, запалюється та подразнюється. Для зменшення запалення можуть призначатися кортикостероїди під час та/або одразу після лікування. Бажано уникати зайвого механічного тертя та перебування на сонці в місці, де проводилась радіотерапія. Якщо побічні ефекти тривають довго, з’являється зміна кольору, розширення кровоносних судин, сухість та лущення шкіри, необхідно пройти обстеження у дерматолога для призначення відповідного лікування.

Чи дієва променева терапія?

Променева терапія зазвичай проводиться через добові інтервали, які називаються «фракціями». Цей час між процедурами необхідний для відновлення здорових клітин і відмирання ракових клітин. Відмирання ракових клітин не відбувається миттєво. Він триває кілька днів або тижнів після кожного сеансу та продовжується навіть місяцями після курсу терапії. 

Контроль ефективності сеансу терапії відбувається через сім-десять днів після сеансу, а ефективність курсу може оцінюватися через чотири-шість тижнів на консультації з онкологом.

За напрямком
За послугою
За спеціалізацією
За ПІБ лікаря
* Ведіть пошук українською мовою

Запишіться на прийом

Ваше ім'я

Номер телефону

E-mail

Напрямок

Бажана дата

Коментар


Наші фахівці

Медичний фізик
Досвід роботи: з 2017 р.
//