частные больницы киева
приватные клиники киева приватна_онкологічна_лікарня_в_києві

Мобільний застосунок
«Особистий кабінет пацієнта»

лечение рака в киеве
с.Ходосівка

Променева терапія

Променева терапія призначена для лікування злоякісних та доброякісних пухлин, а також метастазів раку. Її також називають радіотерапевтичним лікуванням або радіотерапією. Техніка застосування полягає у використанні високоенергетичних променів для локального знищення ракових клітин. 

Променеве лікування раку

Променева терапія, називається також радіотерапією, бо використовує іонізовану радіацію для лікування. Променева терапія може проводитися внутрішньо - брахітерапія, коли радіоактивний матеріал розташовується в тілі пацієнта; дистанційно, коли високоенергетичні промені генеруються спеціальними медичними апаратами, наприклад, лінійними прискорювачами, а також поєднанням обох варіантів - дистанційної променевої терапії з брахітерапією (поєднана променева терапія). Кожен із способів проведення радіотерапії має свої показання до застосування.

Радіоактивне випромінювання контрольованої дії знищує пухлини або впливає на їхній зріст та розповсюдження. Здорові клітини, що підпадають під опромінення, відновлюються після припинення курсу радіотерапії. Променева терапія призначається при будь-якій стадії онкологічного захворювання і підходить для лікування і первинної пухлини, і метастазів. Променева терапія не показана, при таких пухлинах як: ліпома, міома, несемінома, трофобластична хвороба, кіста.

Коли призначають променеву терапію 

Променева терапія один із ключових методів лікування ракових пухлин, який безперервно удосконалюється і поповнюється новими методиками. Це локальний спосіб впливу на пухлину, тобто лікування місцеве, опромінюється лише ділянка, де розташована пухлина. Якщо рак такий, який можна вилікувати, застосовується радикальне опромінення (радикальна терапевтична доза опромінення). Якщо не можливо вплинути радикальною дозою застосовують паліативну або симптоматичну радіотерапія для контролю над симптомами раку. 

Показання до променевої терапії в онкології:

1. Замість хірургічного втручанняяк самостійний метод повного знищення пухлини. Проводятьсярадіохірургія,  стереотаксична променева терапія, фракційна терапія при певних видах раку початкових стадій. 

2. Паліативне променеве лікування обсягу новоутворення. Якщо повне видалення пухлини неможливе, її опромінення зупиняє ріст ракових клітин та допомагає зменшити обсяг пухлини.

3. Складова комплексної терапії раку. Променева терапія може поєднуватися з хімієтерапією, гормональною терапією та хірургією. Різні методи радіотерапії застосовують для конкретних задач в індивідуальному плані лікування:

  • Неоад'ювантна променева терапія - променева терапії перед операцією. Її задача зупинити ріст ракових клітин та зменшити розмір пухлини перед її хірургічним видаленням. В деяких випадках передопераційна радіотерапія стає єдиним рішенням, щоб зробити видалення раку можливим.
  • Ад'ювантна променева терапія - променева терапія після операції по видаленню пухлини. Вона спрямована на знищення будь-яких ракових клітин, які залишилися, або на знищення залишкових ракових клітин, що не піддаються видаленню. Це знижує ризик рецидиву раку.
  • Перед хімієтерапією або після неї, а також під час хімієтерапії (в поєднанні з нею, лікування називається хімієпроменевою терапією). Якщо рак поширився або має тенденцію до швидкого поширення, окрім локального впливу на пухлину, потрібен загальний системний вплив на організм, який забезпечує хімієтерапія.

4. Лікування болю, усунення симптомів раку, запобігання поширенню пухлини.

5. Лікування метастазів раку призначаються окремі курси дистанційної променевої терапії, які можуть проводитися паралельно з основним лікуванням хворого.

Призначення променевої терапії окремо від інших видів лікування раку чи в поєднанні з ними, послідовність методів, а також кількість курсів променевої терапії, їх тривалість чи вибір окремих технік, залежать від типу та стадії онкологічного захворювання, та від задач, які ставляться перед радіотерапією у загальному протипухлинному курсі лікуванні хворого. 

Загальний курс лікування призначається за висновками мультидисциплінарного онкологічного консиліуму.

Методи променевої терапії в нашому Центрі Онкології

В нашому центрі проводиться дистанційна променева терапія на лінійному прискорювачі «Elekta Infinity». Це апарат, останнього покоління Elekta-XVI. У ньому закладені всі сучасні методи радіотерапії та радіохірургії, що здатні забезпечити різні варіанти опромінення раку та надати нам більш широкі можливості лікування.

IGRT променева терапія - радіотерапія з візуальним контролем мішені. Забезпечує додатковий контроль для врахування зміни положення пухлини та пацієнта, дозволяє зробити корективи в націлювання на мішень та розташування пацієнта, щоб уникнути зайвого опромінення здорових ділянок. 

Метод IGRT використовується при багатьох типах раку, особливо при пухлинах розташованих біля чутливих до радіації тканин , критичних органів та при пухлинах рухомих органів чи біля таких: у спинному мозку, головному мозку, легенях, простаті, сечовому міхурі, стравоході, печінці, кістках тощо.

Більше про метод: IGRT-променева терапія

IMRT променева терапія - радіотерапія модульована за інтенсивністю. В цій технології радіотерапії пучки випромінювання приймають форму ділянки безпосереднього впливу та проводиться додатковий розрахунок інтенсивності впливу при націлюванні на пухлину під різними кутами. Пухлина опромінюється по заздалегідь виміряній тривимірній формі, при цьому промінь змінюється на кілька менших пучків там, де необхідно максимально уникнути впливу на прилеглі тканини. Завдяки цьому більш ефективна доза опромінення доставляється максимально точно до пухлини.

IMRT метод значно збільшує шанси на успішне лікування та в рази зменшує тривалість курсів променевого лікування, особливо при опроміненні пухлин, де вкрай важливо знизити вплив на прилеглі тканини. IMRT може бути використано для лікування раку передміхурової залози, раку голови та шиї, легенів, мозку, печінки та молочної залози, рак шлунково-кишкового тракту, а також лімфоми, саркоми, гінекологічного раку та деяких видів раку у дітей.

Більше про метод: IMRT-променева терапія

VMAT – ротаційне об'ємно-модульоване опромінення. VMAT метод це різновид IMRT променевої терапії, при якій лінійний прискорювач робить оберти навколо пацієнта, змінюючи форму та інтенсивність променів. VMAT не поступається в точності націлювання на пухлину від IMRT, та завдяки обертальному руху допомагає скоротити час, необхідний для досягнення терапевтичного ефекту. Об’ємно-модульована дугова терапія часто застосовується при пухлинах складної форми, пухлинах, що оточують орган, або, знаходяться дуже близько до життєво важливих органів.

Більше про метод: VMAT-променева терапія

4D-променева терапія. Це особливий метод радіотерапії, який застосовує респіраторну синхронізацію, тобто адаптації опромінення під дихання пацієнта. Променева терапія з синхронізацією дихання надважлива при необхідності досягти виняткової точності підведення дози до тих частин тіла, де при диханні критично змінюється внутрішня анатомія. Передусім це променева терапія органів грудної та черевної порожнини. Четвертим виміром (4D) тут виступає час, який враховується програмою, щоб адаптувати лінійний прискорювач до ритму дихання пацієнта. Коли пухлина виходить за межі запланованого обсягу опромінення, лінійний прискорювач вимикає пучок і вмикає знову, коли цей обсяг повертається на попереднє місце.

Радіохірургія та стереотаксична променева терапія. Стереотаксична радіохірургія (SRS)  та стереотаксична променева терапія (SBRT) за одну або кілька фракцій забезпечують доправлення високої біологічно ефективної дози опромінення чітко на мішень, тобто пухлину. У випадку застосування SRS у мішень включається лише сама пухлина, а у випадку SBRT навколишні тканини в обсязі 2-5мм. Обидва методи в окремих випадках раку можуть замінити хірургічну операцію по видаленню пухлини, позаяк призводять до повного знищення ракових клітин пухлини.

Більше про метод: Радіохірургія

Лікування електронами. Лінійний прискорювач успішно використовується при лікуванні поверхнево розташованих пухлин, в основному немеланомних раків шкіри, та непухлинні захворювання такі, як келоїдні рубці шкіри. Для такого лікування застосовується променева терапія електронами (електронотерапія). Електронотерапія дозволяє:

  • регулювати глибину впливу на ураженій ділянці, завдяки можливості вибиру різної енергію електронів можна 
  • точно націлюватися на мішень, застосовуючи індивудіальні каліматори 

Лікування поверхневим променем електронів забезпечує високі результати опромінення самої пухлини та із збереженням здорових, більш глибоко розташованих, тканин.

Провідний променевий терапевт Києва Ярмак Олег Григорович про переваги променевої терапії в нашому центрі:


Як отримати лікування опроміненням в «Клініці Мануфактура»

Курс променевої терапії призначається після проведення міждисциплінарного онкологічного консиліуму, який збирається клінічним онкологом для розгляду захворювання. Команда лікарів: онкологи-клініцисти, радіологи, хімієтерапевти, променеві терапевти, хірурги та лікарі інших спеціалізацій вивчають історію хвороби, діагноз, раніше отримане лікування та результати проведених обстежень, і колегіально розробляють індивідуальну план лікування для даного випадку раку. 

Консиліум підбирає методи, які будуть ефективні та безпечні для пацієнта, тривалість курсу та його графік. Курси променевої терапії узгоджуються із тактикою загального протипухлинного лікування і залежать від багатьох чинників, зокрема:

  • гістологічний тип пухлини
  • її розмір, розташування відносно критичних органів 
  • стадії раку
  • різниця радіочутливості мішені опромінення та прилеглих здорових тканин до загальної накопиченої дози опромінення

Щоб пройти курси променевого лікування в нашому Центрі Онкології потрібно записатися до клінічного онколога на консультацію. Умовно маршрут пацієнта буде складатися з таких кроків:

1. Консультація клінічного онколога. 

2. Міждисциплінарний онкологічний консиліум.

3. КТ- симуляція (топометрична підготовка).

4. Планування.

5. Лікування.

Клінічний онколог проводить огляд та збирає всі необхідні дані хвороби пацієнта: результати проведених обстежень, медичних висновків, оцінює стан пацієнта. Якщо медичні документи зібрані та не потребують діагностичного уточнення, в найкоротший термін, як правило протягом дня або двох, збирається онкологічний консиліум. Термін отримання висновку консиліум залежить від складності раку. Пацієнта можуть запросити на збори лікарів.

Як проходить променева терапія

КТ-симуляція та планування. Перед кожним курсом радіотерапії проводиться КТ-симуляція та планування сеансів. Як правило, вони потребують більше часу, ніж власне сеанс лікування.

КТ-симуляція, або ж топометрична підготовка, проводиться для визначення мішені опромінення та подальшого планування опромінення. Вона передбачає укладання пацієнта у заданому положенні та нанесенні розмітки для майбутнього націлювання. За допомогою серії знімків, ретельно вивчається і оцінюється положення пухлини та розташування прилеглих тканин. В окремих випадках можуть знадобитися додаткові методи візуалізації пухлини (наприклад МРТ, ПЕТ-КТ). Розмітка наноситься або безпосередньо на тіло, або на спеціально виготовлену під пацієнта термопластичну маску. Вона необхідна для додаткової фіксації тіла, щоб уникнути випадкових рухів. Сеанси КТ-симуляції тривалі, бо вимагають серії точних знімків, можуть повторюватися, в залежності від методу.

Всі отримані з КТ-апарата зображення відправляються в спеціальну програму, де променевий терапевт проводить контурування мішені і дозиметричний розрахунок опромінення: по контурах органу та структурам тканини складається завдання кожного сеансу опромінення, обраховуються дози опромінення та їхній розподіл впродовж сеансу в залежності від задач курсу. Цей етап називаються плануванням променевої терапії. Без готового ретельного плану курсу радіотерапії лікування не розпочинається.

Сеанс лікування. Радіотерапія проводиться амбулаторно. Лінійний прискорювач схожий на апарат КТ. Пацієнт розташовується на його кушетці і фіксується додатковими засобами в точно такому ж положенні, як він розташовувався на передпроменевій підготовці під час КТ-симуляції.

Медичний фізик калібрує апарат відповідно до карти опромінення і завдання сеансу, передбаченого планом. Робиться сканування, їх може бути декілька, щоб переконатися, що пацієнт правильно розташований на кушетці. 

Апарат не торкається тіла, а саме випромінювання не відчутне і не видиме. Тривалість сеансів може бути різною, від 5 до 30 хвилин. 

Лікар не перебуває в кабінеті під час сеансу лікування, але контакт з пацієнтом підтримується через систему внутрішнього зв’язку, і протягом всього сеансу за пацієнтом наглядає медперсонал променевого відділення.

Як проводиться променева терапія

Зазвичай радіотерапія проводиться через добові інтервали, які називаються «фракціями». Цей час між процедурами необхідний для відновлення здорових клітин та відмирання ракових клітин. Відмирання ракових клітин не відбувається миттєво. Він триває кілька днів або тижнів після кожного сеансу та продовжується навіть місяцями після курсу радіотерапії. 

Контроль ефективності променевої терапії відбувається через сім-десять днів після сеансу, а ефективність курсу може оцінюватися через чотири-шість тижнів.

Відновлення організму після променевої терапії

Високі дози радіації порушують структуру і можливість клітини до відновлення, а в ракових клітинах після променевої терапії цей процес відновлення стає неможливим. Лікарі ретельно дозують інтенсивність опромінення та стараються уникнути опромінення здорових тканин та органів. Таким чином, ракові клітини вражаються значно більше, ніж здорова тканина, а власне лікування вважається локальним. Це означає, що будь-які побічні ефекти після променевої терапії залежатимуть від частини тіла, яку лікують, обсягу опромінення та індивідуальної реакції.  Однак є типові, характерні для всіх пацієнтів, симптоми побічних ефектів від променевого лікування, які варто знати: 

  • загальна стомлюваність;
  • короткочасні щемливі або штрикаючі болі в місці лікування;
  • психологічне пригнічення.

Процес відновлення здорових клітин з часом нормалізується і побічні ефекти радіотерапії зникають. Проте, після кожного сеансу пацієнту потрібна реабілітація. 

Реабілітація після сеансу променевої терапії:

  • Під час курсів радіотерапії щодня пийте багато рідини, бажано, зі зниженим вмістом цукру. 
  • Їжте регулярно і намагайтеся дотримуватися збалансованого харчування. При появі побічних ефектів, які впливають на травлення чи апетит, ваш лікар-онколог призначає спеціалізовану дієту, а в певних випадках, додаткові ліки.
  • Під час променевого лікування часто спостерігається нестача кальцію в організмі і його призначають вживати додатково. 
  • Будь-які порушення з боку крові ваш онколог оцінює за аналізами крови й, за необхідності, призначає додаткові медикаменти чи інфузійну терапію.
  • Ділянка шкіри, яка піддається впливу під час сеансів променевої терапії, запалюється та подразнюється. Для зменшення запалення можуть призначатися кортикостероїди під час та/або одразу після лікування опроміненням. Бажано уникати зайвого механічного тертя та перебування на сонці в місці, де проводилась радіотерапія. Якщо побічні ефекти від променевої терапії тривають довго, з’являється зміна кольору, розширення кровоносних судин, сухість та лущення шкіри, необхідно пройти обстеження у дерматолога для призначення відповідного лікування.

Скільки коштує променева терапія

Ціна радіотерапевтичного лікування залежить від методу променеовї терапії, кількості сеансів, необхідності виготовлення індивідуальної іммобілізуючої маски. Ціна променевої терапії складатиметься із вартості КТ-топометричної підготовки, планування та вартості сеансів променевої терапії.

За напрямком
За послугою
За спеціалізацією
За ПІБ лікаря
* Ведіть пошук українською мовою

Ефективна та якісна променева терапія в Україні проводиться за всіма міжнародно визнаними протоколами лікування раку. Незалежно від того, чи обирає пацієнт курс променевої терапії у приватній клініці чи в державній, він може розраховувати на сучасне лікування раку. Радіотерапія у приватних клініках має, однак, перевагу перед державними лікарнями насамперед через якість апаратів, на яких проводиться радіотерапія. Променева терапія у приватних клініках Києва проводиться, зазвичай, більш сучасними та більш функціональними лінійними прискорювачами.

Радіотерапія в Центрі Онкології:

Вартість послуг

+
Перебування в стаціонарі
Послуга
Ціна
Перебування в палаті інтенсивної терапії (реанімація) 1 година
1200 грн.
Перебування в палаті інтенсивної терапії(реанімація)(1 доба)
9100 грн.
Перебування в палаті стаціонарного відділення (1 доба,одномісна палата)
6800 грн.
Перебування в палаті стаціонарного відділення(1 доба,двомісна палата)
4800 грн.
Перебування в процедурному кабінеті (1 година)
550 грн.
Перебування одного з членів сім'ї в палаті стаціонарного відділення
9100 грн.
Проведення таргентної терапії, хіміотерапії в умовах реанімації (до 12 годин)
5500 грн.
Хіміотерапія і тарнгентна терапія в палаті стаціонарного відділення (1 доба)
7950 грн.
Перебування в процедурному кабінеті з індивідуальним сестринським постом (1 година)
1100 грн.
Перебування одного з членів сім’ї в палаті стаціонарного відділення (1 доба)
2650 грн.
Проведення таргентної терапії, хіміотерапії в умовах реанімації (до 12 годин ) (Клінічні дослідження)
6100 грн.
--- Перебування в ковідному стаціонарі ---
Перебування в палаті стаціонарного відділення (1 доба, одномісна палата-пологове відділення)
5400 грн.
Одноосібне перебування в палаті стаціонарного відділення (особливі умови)
16500 грн.
--- Харчування ---
Харчування (одноразове)
440 грн.
Харчування (дворазове)
880 грн.
Харчування (триразове)
1320 грн.
--- Додаткові послуги ---
Індивідуальний сестринський пост в стаціонарі (1 доба)
3300 грн.
Матеріальне забезпечення (іонізація палати)
3700 грн.
Системна тромболітична терапія (препаратом альтаплази)
75100 грн.
Індивідуальний сестринський пост в боксованій палаті інтенсивної терапії (1 доба)
5700 грн.
+
Променева терапія
Послуга
Ціна
КТ-топометрична підготовка із застосуванням гейтінгу (синхронізація з диханням)
9 450 грн.
КТ-топометрична підготовка і розробка плану краніоспінального опромінення
10 970 грн.
КТ-топометрична підготовка і розробка плану лікування непухлинних захворювань, 3D-методика
5 240 грн.
КТ-топометрична підготовка і розробка плану лікування, 3D-методика
8 000 грн.
КТ-топометрична підготовка і розробка плану лікування, IMRT-методика
8 360 грн.
КТ-топометрична підготовка і розробка плану лікування, VMAT-методика
8 360 грн.
КТ-топометрична підготовка і розробка плану лікування, SRS-методика (радіохірургія)
29 370 грн.
Топометрична підготовка і розробка плану до лікування з використанням електронного випромінювання
3 990 грн.
Проведення сеансу променевої терапії (непухлинні захворювання), 3D-методика
2 150 грн.
Проведення сеансу променевої терапії, 3D-методика
2 835 грн.
Проведення сеансу променевої терапії, IMRT-методика
3 990 грн.
Проведення сеансу променевої терапії, VMAT-методика
3 990 грн.
Проведення сеансу променевої терапії, SRS-методика (радіохірургія)
48 615 грн.
Проведення сеансу променевої терапії з використання електронного випромінювання
2 835 грн.
Проведення сеансу променевої терапії з використанням гейтінгу (синхронізація з диханням)
4 725 грн.
Проведення сеансу краніоспінального курсу променевої терапії
5 250 грн.
КТ-топометрична підготовка і розробка плану лікування, SBRT - методика (стереотаксична радіотерапія)
29 370 грн.
КТ-топометрична підготовка і розробка плану лікування, SBRT - методика (стереотаксична радіотерапія) з використанням гейтінгу (синхронізація з диханням)
30 450 грн.
Проведення сеансу променевої терапії, SBRT-методика (стереотаксична радіотерапія) з використанням гейтінгу (синхронізація з диханням)
14 700 грн.
Проведення сеансу променевої терапії, SBRT-методика (стереотаксична радіотерапія)
15 435 грн.
+
Консультація онкологів
Послуга
Ціна
Онколог, хіміотерапевт
1 710 грн.
Лікар з променевої терапії
1 270 грн.
Хірург-онколог, хірург-мамолог
1 320 грн.
Хірург-онколог
1 320 грн.
Хірург-онколог
1 040 грн.
Професор-онколог
5 020 грн.
Уролог-онколог
1 710 грн.
Онкогінеколог
1 710 грн.
Онколог-мамолог
1 040 грн.
Онкопроктолог, консультація професора Сорокіна Б.В.
2 430 грн.
Онкогематолог
1 710 грн.
Онко-отоларинголог
1 710 грн.

Запишіться на прийом

Ваше ім'я

Номер телефону

E-mail

Напрямок

Бажана дата

Коментар


Наші фахівці

лікарі клініки мануфактура
Медичний фізик
Досвід роботи: з 2017 р.
лікарі клініки мануфактура
Променевий терапевт вищої категорії
Досвід роботи з 2003 р.

Статті

блог клініки мануфактура

Дата - 20.12.2023

Променеве лікування раку: знати більше

Докладно про радіотерапію від променевого терапевта клініки.

Детальніше

Всі статті

Відгуки про нас

Хочу поділитися враженнями про променеву терапію, яку проходила в клініці по рекомендації мого клінічного онколога Одарченко С.П. та по рішенню консиліуму. Гарний новий апарат, променевий терапевт все дуже чітко пояснив, які можуть бути реакції під час лікування. Дуже привітні дівчата-адміністратори у корпусі променевої терапії. Дякую усій команді фахівців!

Пацієнтка Олександра

Проходив променеву терапію, опромінення мигдалини. Дуже задоволений спілкуванням з променевим терапевтом Олегом Григоровичем (Ярмак Олег Григорович) і умовами клініки. Лікування проходив за направленням свого онколога, який порадив клініку саме через сучасний апарат. Вартість променевої терапії мені доступна, ціни як і в інших онкологічних центрах. Окремо дякую за уважність до хворих.

Пацієнт Олександр

//