частные больницы киева
приватные клиники киева

Мобільний застосунок
«Особистий кабінет пацієнта»

лечение рака в киеве
с.Ходосівка

Радіохірургія (SRS)

Радіохірургія або стереотаксична радіохірургія (SRS – від «stereotactic radiosurgery») - це операція, яка замість скальпеля використовує частку високої дози іонізуючого випромінювання таким чином, що концентрація руйнівного впливу відбувається у точно вибраних ділянках тканини. Це не хірургічне втручання в традиційному розумінні, оскільки немає розрізу і немає потреби в наркозі

Історично стереотаксична радіохірургія була винайдена і використовувалася в нейрохірургії там, де лікар просто не міг провести хірургічне втручання або така операція супроводжувалася великими ризиками для пацієнта.

Завдяки високій точності, неінвазивності методу та ефективності у видаленні пухлини, радіохірургію стали широко застосовувати у лікуванні багатьох видів раку.

На сьогодні, окрім лікування різних видів раку головного мозку, доброякісних пухлин та функціональних розладів мозку, радіохірургія є одним із методів променевого лікування при раку печінки, легенів, раку підшлункової залози, та пухлин інших локалізацій. 

Стереотаксична радіохірургія - надточне променеве лікування раку

Концептуальної відмінності стереотаксичної радіохіругії від курсів променевої терапії немає: в обох випадках стоїть завдання прицільно доправити певну дозу іонізуючих частинок у задану ділянку для пошкодження клітин в межах цієї ділянки, зберігши при цьому прилеглу нормальну тканину. Але в стереотаксичній радіохірургії використовується багато точно сфокусованих променів високої дози випромінювання на невелику ділянку за один або кілька фракцій, а в курсі променевої терапії використовуються дози нижчої потужності, розподілені на більших площах більшою кількістю фракцій.  

Націлювання на мішень і при фракціонованій променевій терапії, і при радіохірургії здійснюється стереотаксично, тобто тривимірно точно співвідносяться віртуальна ціль, яку отримали за допомогою діагностичних КТ або МРТ зображень пацієнта, з її фактичним положенням у тілі пацієнта.

Дізнайтеся більше, як проходить променева терапія.

Крім стереотаксичної радіохірургії застосовується також метод стереотаксичної променевої терапії (SBRT від «stereotactic body radiotherapy»). Відмінність між ними лежить у обсязі впливу на мішень:

  • при стереотаксичній хірургії (SRS) в мішень включається тільки сама пухлина,
  • при стереотаксичній променевій терапії (SBRT) в обсяг впливу включаються від 2 до 5 мм навколооточуючої тканини.

Обидва методи вимагають прецензійної точності в підведенні дози та підвищенні вимоги до положення пацієнта, застосування додаткових іммобілізуючих пристроїв, більш детальнішої КТ- симуляції, та додаткових програмних розрахунків, які підвищують точність підведення дози. 

Апарат, на якому в нашому Центрі Онкології проводиться променева терапія, призначений також і для проведення обох стереотаксичних методів лікування раку з надзвичайною точністю. 

Як діє радіохірургія

Як і інші методи променевого лікування, стереотаксична радіохірургія працює шляхом пошкодження ДНК клітин-мішеней. Уражені клітини втрачають здатність до розмноження і вмирають, а організм природним чином їх руйнує. У місцях ракових клітин утворюються неактивні клітини - сполучна або рубцева тканина. 

Спеціальний апарат фокусує багато маленьких пучків випромінювання на пухлину. Кожен окремий промінь дуже незначно впливає на тканину, через яку він проходить, але цільова доза (радикальна доза) випромінювання доставляється до місця, де всі промені перетинаються і цим досягається біологічно активний вплив на клітини-мішені.

Радіохірургія проходить за тим самим алгоритмом, що і фракціонована променева терапія: 

1.Топометрична підготовка за допомогою КТ-апарату

2. Планування

3. Лікування

В залежності від розташування і особливостей пухлини, терапевтичний ефект радіохірургії досягається за один або кілька (до п’яти) фракцій.

Лінійний прискорювач, кібер ніж чи гамма ніж?

Радіохірургія належить до дистанційних методів променевої терапії. Для проведення радіохірургічної операції на пухлинах використовуються різні типи і способи доправлення випромінювання. Пацієнт розташовується на кушетці, а машина, що генерує випромінювання, наводить промінь на мішень по заздалегідь розрахованій програмі.

  • Машини, що генерують схожі на рентгенівські промені (фотони), це лінійні прискорювачі, доповнені технологією формування променя та інструментами наведення зображення. Такі лінійні прискорювачі, можуть бути вбудовані в роботизовані апарати, призначені окремо для радіохірургії, вони відомі як кіберніж (під брендом виробника CyberKnife). Тому, коли говорять про операцію кібер ніж, то під цим поняттям стоїть стереотаксична радіохірургічна операція.
  • Апарати, які використовують малий пучок гамма-променів для націлювання та лікування ракових і неракових аномалій мозку, відомі як гамма ніж (Gamma Knife). Вони менш поширені, ніж лінійні прискорювачі, та використовуються в основному для малих та середніх пухлин і уражень мозку, пов’язаних з неонкологічними захворюваннями.

В Центрі Онкології ми проводимо променеве лікування пухлин будь-якої локалізації на лінійному прискорювачі Elektа Infinity. Цей апарат останнього покоління, 2022 року випуску, підтримує всі методики сучасного променевого лікування, включаючи радіохірургію та стереотаксичну променеву терапію, ретельність та точність якої значно вдосконалені завдяки технології наведення зображення (IGRT-променева терапія) та методикою синхронізації опроміненням з диханням пацієнта. Радіохірургія на лінійному прискорювачі Elektа Infinity проводиться на порядок швидше (сеансом до 20 хвилин), на противагу радіохірургічним операціям, які виконуються апаратами кіберніж в інших онкологічних центрах України.

Функціональні можливості та ефективність лінійного прискорювача в Центрі Онкології МЦ «Клініки Мануфактура» описані в окремій статті.

Коли призначають радіохірургію

Стереотаксичну радіохіургію успішно використовують при багатьох пухлинних захворюваннях. В певних випадках, вона може бути альтернативою традиційній хірургічній операції.

Але вибір радіохірургії замість фракціонованої променевої терапії залежить від кількох чинників:

  • тип онкологічного захворювання,
  • розмір і розташування пухлини по відношенню до критичних тканин та органів,
  • різниця радіочутливості мішені опромінення та навколишньої нормальної тканини до загальної накопиченої дози опромінення.

Важливими також є питання щодо показань до променевого лікування та загальної доставленої дози, графіка фракціонування та відповідності загального плану протипухлинного лікування.

Ці задачі вирішуються на мультидисциплінарній онкологічній комісії, яка приймає рішення про тактику лікування кожного окремого пацієнта. Це детальне вивчення захворювання пацієнта не одним онкологом, а командою спеціалістів-онкологів, яка зважує всі можливі рішення ефективного впливу на пухлину та її видалення.

Стереотаксична радіохірургія та фракціонована променева терапія можуть доповнювати одна одну при лікуванні раку, оскільки пухлини стійкі до дії фракціонованої променевої терапії, можуть добре реагувати на радіохірургію, де застосовується вища доза. В той же час, при занадто великих пухлинах, або таких, що розташовуються надто близько до критичних органів, що в такому випадку ставить під питання безпечність радіохірургії, можна успішно застосовувати променеву терапію кількома фракціями.

Що лікує радіохірургія?

  • Пухлина мозку. Стереотаксичну радіохірургію використовують для лікування неракових (доброякісних) і ракових (злоякісних) пухлин головного мозку, включаючи менінгіому, парагангліому, гемангіобластому та краніофарингіому. Також лікують метастази в мозок при раку, що поширився з інших частин тіла.
  • Артеріовенозна мальформація (АВМ). АВМ — це аномальне переплетення артерій і вен у мозку, що порушує нормальний кровообіг і призводить до крововиливу бо інсульту. Стереотаксична радіохірургія руйнує АВМ і змушує уражені кровоносні судини з часом закриватися.
  • Невралгія трійчастого нерва. Проявляється як хронічний больовий розлад одного або обох трійчастих нервів, які передають сенсорну інформацію між мозком і ділянками чола, щік та нижньої щелепи. Вона викликає сильний біль в обличчі, що відчувається як удар електричним струмом. Стереотаксичне радіохірургічне лікування невралгії трійчастого нерва спрямоване на корінець нерва, для порушенння цього больового сигналу.
  • Акустична неврома. Акустична неврома (вестибулярна шваннома) — це неракова пухлина, яка розвивається вздовж головного балансового та слухового нерва, який веде від внутрішнього вуха до мозку. Коли пухлина тисне на нерв, людина відчуває втрату слуху, запаморочення, часто втрачає рівновагу та відчуває дзвін у вухах (тиннітус). З ростом пухлина тиснуне на нерви, впливаючи на відчуття та рух м’язів обличчя. Стереотаксична радіохірургія може зупинити ріст або мінімізувати розмір акустичної невроми.
  • Пухлини гіпофіза. Радіохірургія може бути використана для зменшення пухлини та зменшення порушення регуляції гормонів гіпофіза.
  • Пухлини та метастази спинного мозку та хребта (невриноми, метастази в спинному мозку, метастази в хребті).
  • Екстракраніальні пухлини
  • Пухлини паренхіматозних органів. Рак нирки, простати, легенів, підшлункової залози, первинні та вторинні ураження печінки тощо можуть лікуватися в тому числі стереотаксичною променевою терапією
  • Пухлини легень 1 та 2 ступеня, метастази у легені.
  • Пухлини підшлункової залози.
  • Пухлини та метастази в печінку.
  • Пухлини та метастази в нирку.
  • Пухлини та метастази у наднирники.
  • Раку простати 1 та 2 ступеня
  • Метастази у кістках та інших органах
  • Метастази обмежених внутрішньочеревних та заочеревинних груп лімфовузлів

Вартість радіохірургії

Загальна вартість радіохірургії включатиме ціну передпроменевої підготовки та ціну променевого лікування за SRS-методикою. Кількість сеансів, особливості КТ-топометричної підготовки та необхідність застосування додаткових методик променевої терапії визначають ціну радіохірургічного лікування в кожному окремому випадку.  

Вартість послуг

+
Променева терапія
Послуга
Ціна
КТ-топометрична підготовка із застосуванням гейтінгу (синхронізація з диханням)
9 000 грн.
КТ-топометрична підготовка і розробка плану краніоспінального опромінення
10450 грн.
КТ-топометрична підготовка і розробка плану лікування непухлинних захворювань, 3D-методика
4990 грн.
КТ-топометрична підготовка і розробка плану лікування, 3D-методика
7620 грн.
КТ-топометрична підготовка і розробка плану лікування, IMRT-методика
7960 грн.
КТ-топометрична підготовка і розробка плану лікування, VMAT-методика
7960 грн.
КТ-топометрична підготовка і розробка плану лікування, SRS-методика (радіохірургія)
27970 грн.
КТ-топометрична підготовка і розробка плану паліативного (симптоматичного) курсу лікування, 3D методика
5810 грн.
Топометрична підготовка і розробка плану до лікування з використанням електронного випромінювання
3800 грн.
Проведення сеансу променевої терапії (непухлинні захворювання), 3D-методика
2050 грн.
Проведення сеансу променевої терапії, 3D-методика
2700 грн.
Проведення сеансу променевої терапії, IMRT-методика
3800 грн.
Проведення сеансу променевої терапії, VMAT-методика
3800 грн.
Проведення сеансу променевої терапії, SRS-методика (радіохірургія)
46300 грн.
Проведення сеансу променевої терапії з використання електронного випромінювання
2700 грн.
Проведення сеансу променевої терапії з використанням гейтінгу (синхронізація з диханням)
4500 грн.
Проведення сеансу краніоспінального курсу променевої терапії
5000 грн.
Проведення сеансу паліативного (симптоматичного) курсу лікування, 3D методика
2700 грн.
Використання гелевого болюсу (1к.)
6805 грн.
Використання гелевого болюсу (2к.)
8575 грн.
Використання маски для фіксації кінцівок (1к.)
1010 грн.
Використання маски для фіксації кінцівок (2к.)
1770 грн.
Використання маски для фіксації голови (SRS методика/радіохіругія)
6250 грн.
Використання маски для фіксації голови (фракціонована ПТ)
2215 грн.
Використання маски для фіксації голови та шиї (SRS методика/радіохіругія)
7080 грн.
Використання маски для фіксації голови та шиї (фракціонована ПТ)
3965 грн.

Запишіться на прийом

Ваше ім'я

Номер телефону

E-mail

Напрямок

Бажана дата

Коментар


Наші фахівці

лікарі клініки мануфактура
Медичний фізик
Досвід роботи: з 2017 р.
лікарі клініки мануфактура
Променевий терапевт вищої категорії
Досвід роботи з 2003 р.
//