частные больницы киева
приватные клиники киева

Мобільний застосунок
«Особистий кабінет пацієнта»

лечение рака в киеве
с.Ходосівка

Рак мозку

Рак мозку це загальна назва різних типів новоутворень, які можуть виникнути в головному мозку і спричинити порушення в роботі центральної нервової системи. Різні види пухлин мозку мають свою динаміку розвитку, відрізняються лікуванням і мають різні прогнози.

Пухлина може розвиватися в різних відділах головного мозку, формуватися з різних його клітин і мати різну структуру, тому видів пухлин мозку багато, проте не всі вони злоякісні. Тобто з онкологічного погляду, розглядають пухлини: які не викликають рак (доброякісні) та ракоподібні (злоякісні).

Злоякісні пухлини головного мозку

Злоякісні пухлини мозку – це або ті, які утворилися з клітин мозку будь-якого відділу – їх називають первинними пухлинами, або ті, які з’явилися в наслідок поширення раку іншого органу в головний мозок – їх називають вторинними пухлинами або метастазами, і вони утворені з ракових клітин органів, де рак виник. Метастази мозку можуть утворювати не одну, а декілька пухлин, і найчастіше до метастазування в мозок призводить рак легень, молочних залоз, товстої кишки, нирок та меланома.

Серед первинних злоякісних пухлин головного мозку найпоширенішими є дві основні групи: гліоми і негліоми.

Гліоми 

Вони утворюються з особливого типу клітин нервової системи (гліальних клітин), що відповідають за поширення передачу нервових імпульсів та обмін речовин у нейронах. Таких гліальних клітин існує кілька видів, і всі, на жаль, можуть уражатися раком. Відповідно, рак, який утворився з певного виду гліальних клітин несе в собі назву таких клітин: астроцитома, олігодендрогліома, епендимома. Агресивність різних гліом неоднакова і прогноз щодо успішності лікування залежить від кількох факторів: конкретний тип і ступінь пухлини, її розташування, вік і загальний стан здоров’я пацієнта, та відповідь пухлини на лікування.

Негліомні пухлини головного мозку

Негліомні пухлини утворюються в усіх інших не гліальних клітин мозку. До злоякісних негліом відносять: лімфому (розвивається у лімфатичних вузлах і маєть властивість поширюватися у спинномозкову рідину і очі), медулобластому (розвивається з певних видів стовбурових клітин, часто є причиною дитячого раку). Всі вони також мають різні типи, вимагають різного підходу у лікуванні і мають різні прогнози.

Класифікація пухлин мозку 

Для класифікації раку мозку використовується спеціальна система, відмінна від класифікації інших видів раку. Ця система базується на місці походження пухлини, її злоякісності, потенціалу росту та структурі.

Відповідно до ВООЗ, пухлини головного мозку поділяються на 4 класи. Перший і другий клас мають низький ступінь злоякісності, третій і четвертий класи є високозлоякісними.

  • Пухлина мозку І класу. Доброякісні пухлини або малозлоякісні: ростуть повільно і не поширюютьться. Лікуються хірургічним шляхом.
  • Пухлина мозку ІІ класу. Відносно злоякісна: росте відносно повільно, але може поширюватися. З часом може стати злоякісною.
  • Пухлина мозку ІІІ класу. Злоякісна: росте досить швидко, може поширюватися на інші частини тіла. З часом прогресує у високий ступінь злоякісності.
  • Пухлина мозку ІV класу. Високий ступінь злоякісності: агресивний швидкий ріст і швидке поширення. Викликати швидкі рецидиви та некроз тканин.

Доброякісні пухлини головного мозку

До доброякісних пухлин належать: хордоми, гангліоцитоми, менінгіоми, пінеоцитоми, аденоми гіпофіза, шванноми. Вони ростуть повільно, не одразу проявляються, але коли новоутворення збільшується і починає тиснути на мозок, нерви, судини з’являються симптоми порушення роботи мозку. Певні види доброякісних пухлин гіпофізу секретують гормони і призводять до захворювань, пов’язаних з таким гормоном, тому їх частіше діагностують з появою гормональних захворювань.

Як проявляються злоякісні та доброякісні пухлини мозку

Людина з пухлиною головного мозку відчуває загальні симптоми нездужання: нудота, запаморочення, лихоманка тощо, та симптоми, що вказують на порушення функціонування центральної нервової системи. Їх поділяють на специфічні і неспецифічні.

Неспецифічні симптоми спричиняються тиском пухлини на головний або спинний мозок і викликають:

  • Сильні головні болі з посиленням при фізичному навантаженні та вранці.
  • Судоми.
  • Втрата контролю над різними функціями організму. Наприклад, нетримання сечі.
  • Зміна органів чуття – зору, нюху, слуху.
  • Проблеми з пам'яттю.
  • Проблеми зі сном.
  • Труднощі у виконанні повсякденних дій.

Специфічні симптоми пов’язані з локалізацією пухлини і спричиняють порушення функції тої частини мозку, де виникла пухлина:

  • Тиск і біль проявляються у певній частині голови.
  • Втрата рівноваги та порушення дрібної моторики – при пухлинах мозочка.
  • Порушення процесів мислення, втрата ініціативи, млявість, м'язова слабкість або параліч – при пухлинах лобової частки мозку.
  • Часткова або повна втрата зору – при пухлинах задньої або верхньої частини головного мозку.
  •  Зміна мовлення, порушення пам’яті, слуху, проблеми з розумінням і відтворенням слів, нестабільний емоційний стан, прояви агресії – пухлина лобної та скроневої частин головного мозку.
  • Зміна у сприйнятті дотиків, слабкість руки чи ноги з одного боку тіла, сплутаність свідомості – лобна та тім'яна частина головного мозку.
  • Нездатність дивитися вгору – пухлина шишкоподібної залози мозку.
  • Виділення грудного молока, порушення менструального циклу, зростання кінцівок у дорослому віці – пухлина гіпофізу.
  • Утруднене ковтання, слабкість, оніміння обличчя, двоїння в очах – пухлина стовбура головного мозку.
  • Зміни зору, часткова втрата зору, двоїння в очах – пухлина скроневої, потиличної частини або у стовбурі головного мозку.

Треба сказати, що перелічені симптоми проявляються або схожі при інших патологіях мозку, не пов’язаних з пухлиною. Будь-які перелічені симптоми є приводом для негайного звернення до лікаря для проведення обстеження.

Діагностика пухлин головного мозку

При симптомах порушення роботи центральної нервової системи  проводиться діагностика на рак мозку та диференціальна діагностика для перевірки на можливі інші захворювання та патології:

  • інфекційні захворювання (менінгіт, енцефаліт, абсцес мозку);
  • порушення мозкового кровообігу (гематома, ангіома, проблеми з артеріями);
  • кісти;
  • паразитарне ураження головного мозку (ехінококоз, цистицеркоз).

Діагноз рак мозку ставиться після виявлення пухлини і визначення її гістологічного типу. Для цього застосовується:

  • Магнітно-резонансна томографіїя(МРТ) або комп'ютерна томографія (КТ) з використанням контрасту для визначення розміру та поширення пухлини.
  • Люмбальна пункція – це відбір спинномозкової рідини для виявлення ракових клітин.
  • Біопсія – забір невеликого зразка тканини пухлини для подальшого його аналізу на визначення злоякісності.
  • Біохімічний аналіз крові для оцінки загального стану організму.

Лікування раку головного мозку

Вибір лікування залежить від низки чинників:

  • тип пухлини
  • її розташування;
  • клас злоякісності;
  • вік пацієнта;
  • його загальний стан.

Хірургічне лікування. Операція призначається для видалення ракової тканини, а також її подальшу оцінку, для вибору наступної оптимальної терапії. Сьогодні операції на головному мозку проводяться за допомогою мікроскопів, лазерних технологій та інших приладів, які дозволяють проводити її з високою точністю.

Радіотерапія або променева терапія. Полягає в ураженні пухлини радіоактивним променем заданої інтенсивності для знищення злоякісних пухлин або зупинки їхнього росту.

Фотодинамічна протипухлинна терапія. Вид променевого лікування, що окрім випромінювання, передбачає застосування спеціального лікарського засобу – фотосенсибілізатора.

Хімієтерапія. Перед лікуванням клітини пухлини перевіряють на чутливість до хімієпрепаратів, для призначення ефективного лікування та його інтенсивності.

Медикаментозне лікування. Паралельно з іншими видами лікування призначають препарати проти підвищення внутрішньочерепного тиску, проти набрякові та проти судомні препарати.

Для контролю розвитку захворювання КТ/МРТ призначають кожні 3-6 місяців при злоякісних новоутвореннях та кожні 6-12 місяців – при доброякісних.

Успішність лікування раку мозку дуже залежить від виду пухлини і її ступеню злоякісності, а також від фізичного стану пацієнта. Є види раку мозку, які успішно піддаються лікуванню сучасними методами.


Часті питання при пухлинах головного мозку

Як проявляються судоми при пухлині мозку?

  • Вони мають різний характер, в залежності від причини, які їх спричиняють: чи це тиск пухлини на тканину мозку, чи хімічні процеси, які провокує пухлина. Напади можуть бути і повільними, і різкими, від посмикування кінцівок до втрат свідомості і зупинки дихання, та подібних епілептичному нападу із сильним тонусом всього тіла.

!! При повільних судомах можна дати призначений проти судомний препарат, важливо не залишати хворого у судомах та убезпечити його від травм, не намагатися відкрити йому рот, навіть, якщо хворий прикусив язика.

Чи відрізняються симптоми доброякісної пухлини від симптомів злоякісної?

  • Всі пухлини мозку мають схожі симптоми та навіть схожі на симптоми інших патологій чи захворювань ЦНС, не пов’язаних з раком. Тому визначити доброякісну пухлину чи злоякісну на підставі лише симптоматики неможливо. З’ясувати, чи є виявлена пухлина раком, а також визначити її клас злоякісності можна лише на підставі біопсії.

Які прогнози при раку мозку?

  • П'ятирічна виживаність пацієнтів з діагнозом рак головного мозку або пухлиною ЦНС — 36%. Виживаність протягом 10 років становить 31%. При своєчасному виявленні та лікуванні пухлини людина живе довго і повноцінно. Деякі види пухлин успішно лікуються.

Чи потрібно видаляти доброякісні пухлини?

  • Так, доброякісні пухлини хоч і повільно та без метастазування, але ростуть, впливаючи на функції нервової системи. Не видалена доброякісна пухлина, з часом, може призвести до інвалідності через втрату мозком певних функцій. Дуже великі доброякісні пухлини мозку, в залежності від розташування, можуть загрожувати життю пацієнта. 

Запишіться на прийом

Ваше ім'я

Номер телефону

E-mail

Напрямок

Бажана дата

Коментар


Наші фахівці

лікарі клініки мануфактура
Нейрохірург. Дитячий нейрохірург. Онко-нейрохірург.
Досвід роботи: з 1988 року
лікарі клініки мануфактура
Лікар-онколог, хіміотерапевт
Досвід роботи: з 1995 р.
лікарі клініки мануфактура
Гематолог. Клінічний онколог.
Досвід роботи: з 2000 року
лікарі клініки мануфактура
Променевий терапевт вищої категорії
Досвід роботи з 2003 р.
лікарі клініки мануфактура
Клінічний онколог. Онкохірург. Уролог
Досвід роботи: з 2018 року
лікарі клініки мануфактура
Клінічний онколог, онкохірург вищої категорії, кандидат медичних наук, доцент, Заслужений лікар України
Досвід роботи: з 2000 року.
лікарі клініки мануфактура
Клінічний онколог. Хімієтерапевт
Досвід роботи: з 2019 року
//