Рак прямої кишки
Рак прямої кишки часто об'єднують із раком товстої кишки під загальною назвою «колоректальний рак». Втім окремо розвиток пухлини у прямій кишці діагностується часто і має свої особливості у лікуванні.
На розвиток раку прямої кишки впливають одразу декілька чинників, серед яких можуть бути:
- особливості харчування (переважання м'яса над рослинною їжею)
- хронічні захворювання прямої кишки, а також поліпи
- зовнішні несприятливі фактори середовища (забрудненість повітря та контакт з канцерогенними речовинами, в тому числі через куріння)
- спадковість. Схильність до успадкування онкологічного захворювання встановлюється через генетичний аналіз.
Прогнози для хворих на цей вид раку визначаються часом виявлення хвороби. При ранньому виявленні пацієнти мають високі шанси на успішне лікування і повернення до звичайного життя.
Пухлини прямої кишки
Рак може розвинутися з різних клітин організму, і вид клітин, з яких походить пухлина, визначає вид раку:
- Аденокарцинома прямої кишки формується з клітин, що вистилають внутрішню поверхню кишківника, а також із залізистих клітин.
- Карциноїдні пухлини походять від клітин кишечника, які виробляють гормони. Такий вид раку може вражати також яєчники, печінку та легені.
- Шлунково-кишкові стромальні пухлини дуже рідко виявляються у прямій кишці, але їх не можна виключати при постановці діагнозу. Зазвичай стромальна пухлина є різновидом саркоми м'яких тканин і виникає з різних видів клітин, включаючи жирові та сполучні.
- Лімфоми виникають у лімфатичних вузлах, але можуть розпочати розвиток і у прямій кишці.
Поліпи прямої кишки
Не всі поліпи можуть перерости у рак. Існує три основних типи поліпів:
- Аденоматозні поліпи. Наявність їх називають передраковим станом, вони можуть перерости у злоякісну пухдину.
- Зазубрені поліпи на широкій основі (SSP) та традиційні зубчасті аденоми (TSA). Мають вищий ризик перетворення в колоректальний рак.
- Гіперпластичні та запальні поліпи. Такі поліпи зустрічаються частіше, але в цілому не є передраковими.
Тип поліпу для прогнозу його перетворення у рак встановлюється додатковим гістологічним аналізом по видаленому поліпі. Всі поліпи підлягають видаленню.
Стадії раку прямої кишки
Рак прямої кишки поділяють на п'ять основних стадій:
Стадія 0. Ракові клітини виявляються лише на поверхні слизової оболонки прямої кишки, не поширюючись глибше.
Стадія 1. Пухлина проросла нижче слизової оболонки і може впливати на стінку прямої кишки.
Стадія 2. Пухлина проросла в стінку прямої кишки і може поширюватися на навколишні тканини.
Стадія 3. Ракові клітини поширився на лімфатичні вузли поруч із прямою кишкою, а також на деякі тканини поза нею.
Стадія 4. Рак поширився на віддалені лімфатичні вузли чи інші органи.
Діагностика прямої кишки на рак
Часто найпростішим обстеженням для виявлення захворювання кишківника є аналіз калу на приховану кров. Результати аналізу можуть скерувати подальші види обстеження пацієнта. Однак, візуальний методи обстеження дають картину захворювання одразу.
Для виявлення новоутворення прямої кишки можуть застосовуватися всі методи діагностики захворювань нижніх відділів кишківника, які використовуються в проктології. Остаточний діагноз раку визначається за результатами гістологічного лабораторного аналізу тканини новоутворення, яка береться при діагностичному обстеженні за допомогою біопсії прямої кишки.
Обстеження у проктолога для виявлення новоутворення, що надалі вивчається лабораторно, може включати лише кілька етапів, наприклад: аноскопія, ректороманоскопія, колоноскопія.
При виявлені пухлини прямої кишки та встановлення її злоякісної природи пацієнтам призначають додаткові обстеження, які допомагають діагностувати ступінь поширення раку: рентгенологічне обстеження кишківника з контрастною речовиною - іригоскопія, КТ, або томографічне обстеження -МРТ.
Лікування
Всі сучасні методи лікування будь-якого онкологічного захворювання можуть застосовуватися для лікування раку прямої кишки.
- Хірургічна операція. Операція на прямій кишці для видалення пухлини є осноним методом лікування і може проводитися різними техніками в залежності від стадії раку та розміру пухлини: поліпектомія, місцеве висічення, резекція, радіочастотна абляція та тазова екзентерація.
- Променева терапія. Радіотерапія при раку прямої кишки застосовується в комплексному лікуванні і, найчастіше, як неоад’ювантний метод для зменшення розмірів пухлини перед її хірургічним видаленням.
- Хімієтерапія при раку прямої кишки застосовується для пригнічення росту ракових клітин в комплексному лікуванні, тобто може використовуватися і до хірургічного втручання, і після видалення пухлини. Як один із видів хімієтерапії можуть застосовуватися також таргетна та імунотерапія, однак показання до застосування, а також призначення їх у комплексі з іншими методами залежать від додаткових аналізів пухлини. Таргетна терапія полягає у призначенні хімієпрепаратів, що діють цілеспрямовано на злоякісне утворення, не впливаючи, як звичайна "хімія", на весь організм. Імунотерапія передбачає вживання препаратів, які активують імунну систему хворого з метою боротьби із злоякісними процесами власними силами організму.
- Активне спостереження. У деяких випадках, коли аналізи залишаються стабільними, а симптоми не погіршуються, може застосовуватися тактика активного спостереження.
Огляд проктолога для ранньої діагностики раку прямої кишки
Збір скарг, огляд та первинні методи обстеження у проктолога можуть виявити гострі та хронічні запальні захворювання прямої кишки, які необов’язково є раком. Однак ті ж самі обстеження дозволяють лікарю виявити новоутворення прямої кишки ще на ранній стадії, і вже при обстеженні зробити біопсію для передачі матеріалу на вивчення в лабораторію.
Вчасний огляд та консультація проктолога є найкращою профілактикою розвитку раку прямої кишки. Зверніться до лікаря за появи таких симптомів:
- Зміни випорожнень: стають вузькими та незвичайної форми.
- Постійні розлади кишечника: запори, діарея.
- Відчуття неповного випорожнення після відвідування туалету.
- Постійний дискомфорт у животі, біль і спазми, біль в кишці.
- Кров у калі.
При наявності вищевказаних специфічних симптомів захворювань прямої кишки, можуть додаватися загальні, притаманні всім онкологічним захворюванням:
- втрата апетиту або його відсутність;
- втрата ваги;
- сильна слабкість і постійна втома;
- підвищена температура тіла без наявності інших причин.
Профілактика раку прямої кишки
Консультація проктолога буде також важливою для профілактики захворювання. Скринінг – набір методів швидкого огляду стану та функціональності органу або системи. Проктологічні скринінги успішно застосовуються для ранньої діагностики раку. Проктологічний скринінг включає аналіз калу на приховану кров та колоноскопію. Якщо обстеження у проктолога виявило захворювання або новоутворення, лікар призначає необхідне лікування, а також надає індивідуальну рекомендацію щодо запобігання повторення хвороби, погіршення стану та станів, які можуть призвести до розвитку раку.
Профілактичне обстеження у проктолога рекомендовано проходити раз на два роки, а у віці після 50 років щорічно.
Дієта проти раку прямої кишки
Здорове харчування є важливою складовою профілактики разом із регулярним скринінгом. Деякі наукові дослідження підтверджують вплив харчових звичок на ризик розвитку новоутворень.
- Клітковина. Регулярне споживання продуктів, багатих клітковиною, таких як квасоля, рис, свіжі овочі та фрукти, сприяє нормалізації травлення і боротьбі з розладами кишківника. Клітковина також допомагає підтримувати нормальну вагу, а ожиріння є фактором ризику для розвитку раку прямої кишки.
- Червоне м'ясо. Надмірне споживання червоного м'яса може підвищувати ризик розвитку новоутворень. М’ясо викликає збільшення концентрації жирних кислот, які в процесі травлення перетворюються на канцерогенні агенти. Бензпірен – канцерогенна речовина, яка утворюється при нераціональній термічній обробці м'яса та риби (копченні). В результаті її впливу на геном клітини відбуваються точкові мутації, транслокації, які призводять до перетворення клітинних протоонкогенів в активні онкогени. Саме вони запускають синтез онкопротеінів і трансформують клітку в пухлинну.
- Кальцій. Регулярне вживання кальцію, який міститься у молочних продуктах, рибі та сирах, може знижувати ризик розвитку пухлин у різних відділах кишківника.
- Фолієва кислота грає важливу роль у запобіганні ризиків розвитку пухлин, тому важливо включити більше зелених овочів до свого раціону.
Часті питання при раку прямої кишки
Який прогноз?
- Прогнози одужання варіюють залежно від стадії, на якій розпочалася терапія. Наприклад, лікування раку на 1-2 стадіях може привести до одужання в 70-90% випадків, тоді як на 3 стадії цей показник падає до 50%.
Де болить при раку прямої кишки?
- Симптоми раку прямої кишки можуть включати спастичний біль у животі на ранніх етапах хвороби. Подальший ріст пухлини може призводити до болісних дефекацій, відсутності почуття повного випорожнення та болю у попереку та крижах.
Чи може результат аналізу крові вказати на рак прямої кишки?
- Аналіз крові може вказувати на певні зміни, такі як анемія чи збільшення рівня ШОЕ, але для визначення раку прямої кишки спочатку необхідно провести аналіз калу на наявність прихованої крові, а потім інші обстеження.
Чи відрізняються ознаки геморою від симптомів раку прямої кишки?
- Діагноз геморою та раку прямої кишки може бути схожим за симптомами, проте існує певна суттєва відмінність.
- Наприклад, кровотеча при геморої зазвичай спостерігається наприкінці дефекації, і кров має яскравий колір, тоді як при раку може виявлятися і на початку акту.
- Кров при геморої зазвичай не є густою. Крім того, при раку можуть бути прожилки крові в калі.
- При пухлинах також можуть виникати виділення великої кількості слизу.
- !! Важливо пам'ятати, що якщо виникають будь-які сумніви чи підозри на наявність захворювання прямої кишки, необхідно звернутися до лікаря для обстеження та лікування. Не лише рак, але і геморой та парапроктит вимагають негайного лікування.
Запишіться на прийом
Ваше ім'я
Номер телефону
Напрямок
Бажана дата
Коментар