частные больницы киева
приватные клиники киева

Мобільний застосунок
«Особистий кабінет пацієнта»

лечение рака в киеве
с.Ходосівка

Променева терапія раку молочної залози

Променева терапія (або радіотерапія) показана в більшості випадків раку молочної залози. Вона має доведену ефективність у знищені ракових клітин та у запобіганні рецидиву раку.

Радіотерапія використовує високоенергетичні промені, які руйнують ракові клітини і прямо впливають на їхню здатність відтворюватися. Як правило, застосовується дистанційна променева терапія, що не передбачає втручання в тіло пацієнтки. Це локальний вид впливу безпосередньо на пухлину чи на її метастази, або на тканини, де вона знаходилася. Радіотерапію можна застосовувати для всіх видів раку грудей.

Детальніше: про променеву терапії в лікуванні раку.

Коли при раку грудей призначається радіотерапія

Променева терапія при раку молочної залози може призначатися і до хірургічного видалення пухлини - так звана, неад'ювантна променева терапія, і після операції - ад'ювантна променева терапія. В першому випадку опромінення має на меті зменшити розмір пухлини для полегшення її видалення. В другому - знищити можливі залишки ракових клітин, як і у випадку органозбережної операції, так і при радикальному видаленні молочної залози. Ад’ювантна радіотерапія знищує всі онкоклітини, що лишаються у тканинах після операції, таким чином попереджає повторне виникнення пухлини.

Радіотерапія також призначатися при неможливості вилікувати рак, як спосіб зменшення його симптомів.

Якщо рак поширився в інші органи, променеву терапію застосовують для лікування його метастазів.

Опромінення пухлини молочної залози показана:

  • При ранній стадії захворювання і незначних розмірах пухлини. В таких випадках можливе застосування стереотаксичної радіохірургії (SRS), яка не потребує подальшого хірургічного втручання.
  • Після проведення органозбережної операції на видалення пухлини. Як правило, опромінюють всю молочну залозу. Часткове опромінення можливе лише за індивідуальними показаннями при певних типах пухлин.
  • Після проведення мастектомії. Променева терапія після видалення молочної залози буде обов’язковою, якщо:
    • пухлина має великий розмір або розташовується близько до грудної стінки
    • діагностовано «запальний рак молочної залози»
    • ознаки раку виявлені у пахвових лімфавузлах
  • При ураженні раковими клітинами понад чотирьох лімфатичних вузлів або при конгломерації уражених лімфатичних вузлів (об’єднанні їх разом із залученням нервів та кровоносних  судин). Ураження лімфатичних вузлів свідчить про прогресування раку. Опромінення безпосередньо лімфовузлів дозволяє знищити ракові клітини в них. Радіотерапія може застосовуватися для опромінення всіх лімфовузлів, що оточують молочні залози: пахвові, біля ключиці та поруч із залозою.

Опромінення пухлини молочної залози не призначається:

  • при вагітності
  • при захворюваннях, що підвищують чутливість організму до опромінення
  • при вже отриманих курсах радіотерапії в тій самій ділянці тіла

Особливість радіотерапії в лікуванні раку молочної залози

Після видалення пухлини в молочній залозі, ділянка, де вона розташовувалася повинна бути опромінена більш інтенсивними дозами, позаяк рак має тенденцію до рецидиву в тканини так званого "ложа пухлини". З цією метою, окрім опромінення всієї молочної залози застосовуються окремі методи радіотерапії, які забезпечують додаткове опромінення ложа пухлини. До цих методів належать:

  • інтраопераційна променева терапія (IORT). Проводиться безпосередньо під час операції до закриття розрізу. Цей метод показаний не всім пацієнтка, тому не входить у стандартні методи, потребує спеціалізованого обладнання, через це доступний для виконання не в усіх онкоцентрах. 
  • дистанційна променева терапія з можливостями проведення 3D-конформної променевої терапії (3D-CRT) або променевої терапії з модуляцією інтенсивності (IMRT). Ці дві окремі методики дистанційної радіотерапії забезпечують стереотаксичне (тривимірне) націлювання на місце опромінення з метою доправлення туди більш інтенсивної дози. 
  • брахітерапія. Передбачає внутрішнє опромінення шляхом розташування на певний час радіоактивних гранул в середині тканини молочної залози, де було видалено пухлину. Цей метод, однак, не є вирішальним у багатьох випадках захворювання на РМЗ, так як можливість його застосування залежить від розміру пухлини, її місця в молочні залозі та низки інших причин.

Радіотерапія в поєднанні з іншими методами лікування РМЗ

Променева терапія це місцевий метод впливу на пухлину чи тканини навколо неї. В більшості випадків РМЗ вона є одним із інструментів в комплексі з іншими методами лікування раку, як хірургія, хімієтерапія чи гормональна терапія. У випадку раку ранньої стадії в комбінації з іншими методами допомагає досягти повного одужання, знизити ризик рецидиву; на пізніх стадіях збільшити тривалість життя та поліпшити його якість.

  • Якщо пацієнтка проходить курс хімієтерапії, то променеве терапія буде призначена через 3-4 тижні після її завершення. Одночасне проведення променевого лікування з хімієтерапією можливе лише при застосуванні таргетних, а не системних препаратів хімієтерапії.
  • Гормональна терапія може відкладатися до завершення радіотерапії для зменшення навантаження організму побічними ефектами обох видів лікування.
  • Променеву терапію проводять після повного загоєння операційних швів та після відновлення амплітуди руху рук. Для швидшого післяопераційного відновлення призначається фізіотерапія.
  • Якщо після радикального видалення грудей планується реконструкція молочної залози, ця операція проводиться після завершення променевого лікування.

Скільки триває променева терапія 

Тривалість курсу променевої терапії залежить від призначених доз кожного окремого сеансу та необхідної кількості сеансів для досягнення терапевтичного ефекту. Відповідно такі курси тривають в залежності від типу пухлини, її розміру, місця розташування та стадії раку.

Якщо курс радіотерапії тривалий, його сеанси проводяться щодня з понеділка по п’ятницю. Курс лікування призначається лише після повного його планування, коли розраховується повна терапевтична доза опромінення та необхідна кількість фракцій. Для цього перед початком лікування проводиться передпроменева підготовка. 

Детальніше про те, як проводиться підготовка до променевої терапії, можна ознайомитися тут.

Радіотерапія раку молочної залози в Центрі Онкології «Клініки Мануфактура»

Ми проводимо променеву терапію раку молочної залози і в комплексному протипухлинному лікуванні, і у випадку звернення в клініку з іншого медичного закладу для отримання курсів лише радіотерапії. В обох випадках пацієнток спочатку оглядає наш клінічний онколог, знайомиться з медичною документацією та організовує міждисциплінарний онкологічний консиліум, до складу якого входять наші променеві терапевти. За висновками консиліуму лікарів-онкологів розробляється індивідуальний план лікування. Якщо пацієнтка звертається до нас лише для отримання курсів променевого лікування, ми узгоджуємо його з її призначеним планом лікування.

Променева терапія в нашому Центрі онкології проводиться на лінійному прискорювачі Elekta Infinity для дистанційної радіотерапії. Це апарат останнього покоління сучасної радіотерапії, який підтримує всі методи опромінення з дотриманням високих вимог до безпечного та точного доправлення дози і високої ефективності лікування. Функціональні можливості нашого апарату та додаткові можливості контролю і зони опромінення, і інтенсивності впливу розширюють наші можливості застосовувати радіотерапію для ефективного лікування раку. 

  • Ми проводимо сеанси променевої терапії з модульованою інтенсивністю (IMRT), що забезпечує можливість розподілу інтенсивності дози радіації в ділянці опромінення. Таким чином, ми маємо можливість задавати більшу радикальну дозу в ті ділянки молочної залози, де це терапевтично виправдано, зменшуючи дозу для інших тканин залози та повністю уникаючи впливу здорових органів.
  • Ротаційне об'ємно-модульоване опромінення (VMAT) – це один із додаткових методів IMRT променевої терапії, який при опроміненні робить обертальні рухи навколо пацієнта змінюючи форму, інтенсивність променю та опромінюючи молочну залозу з різних сторін. 
  • Тривимірне націлювання, сучасні методики планування та обрахунку дозування, візуальний контроль положення пацієнта забезпечують максимальну точність променевої терапії та значно знижують ризик ускладнень для навколишніх здорових органів.
  • Стереотаксична променева терапія (SBRT) та радіохірургія (SRS) успішно використовуються для знищення пухлини на ранніх стадіях раку і дозволяють уникати хірургічного втручання.
  • Функція синхронізації дихання, так звана 4-D променева терапія, додатково захищає легені та серце пацієнтів від опромінення і не піддає ризику розвитку важкої форми ішемічної хвороби серця чи легеневих захворювань, які часто виникають внаслідок віддалених ускладнень від променевого лікування на апаратах без такого додаткового захисту.

Дізнатися більше про можливості променевої терапії в Центрі Онкології «Клініки Мануфактура» 

Для отримання інформації щодо лікування раку молочної залози звертайтеся за телефонами клініки або записуйтеся на консультацію до клінічного онколога.

Запишіться на прийом

Ваше ім'я

Номер телефону

E-mail

Напрямок

Бажана дата

Коментар


//