Рак мигдаликів
Рак мигдаликів — поширене онкологічне захворювання, яке виникає в області ротоглотки та іноді може розвиватися на місці раніше видалених мигдаликів. Він характеризується швидким ростом пухлини, що вимагає негайної діагностики та належного лікування.
Мигдалики, або гланди, знаходяться у задній частині ротоглотки і є складовою імунної системи. Вони запобігають попаданню патогенних (хвороботворних) мікроорганізмів в організм через повітряно-краплинний шлях. Коли розвивається рак мигдаликів, їхня здорова тканина перетворюючись у злоякісну, неконтрольовано зростає і формує пухлину. Рак мигдаликів поширюється в частини ротової порожнини, глотку та лімфатичні вузли.
Фактори ризику
Серед факторів, що сприяють розвитку цього захворювання, можна виділити такі:
Куріння тютюну. Через куріння організм отримує значну кількість канцерогенів в першу чергу через контакт з ротоглоткою, тому куріння вважається фактором ризику розвитку раку мигдаликів. Статистика також показує, що курці частіше хворіють на рак мигдаликів.
Зловживання алкоголем. Як загальний чинник, що спричиняє дисфункції різних систем організму, що опосередковано руйнує імунну систему людини.
Вірус папіломи людини (ВПЛ). Цей вірус може змінювати структуру ДНК здорових клітин і призводити до їхнього злоякісного перетворення. Рак мигдаликів часто пов'язаний з типом ВПЛ-16, який передається статевим шляхом.
Часті пошкодження поверхні гланд, спричинені твердою або гарячою їжею.
Тісний контакт з канцерогенами на роботі або в побуті.
Довготривале використання імунодепресантів (препаратів, що пригнічують роботу імунної системи людини).
Хронічні захворювання носоглотки, такі як фарингіт, ангіна та ларингіт.
Важливо! Регулярні медичні обстеження можуть допомогти виявити цю хворобу на ранніх стадіях і забезпечити належне лікування.
Види раку мигдаликів
Щодо класифікації раку мигдаликів, існують три основні види, які розрізняються за характером розвитку.
- Виразкова форма. Цей вид найпоширеніший і характеризується наявністю виразок і ран на поверхні мигдаликів. Вони можуть викликати біль та свербіж. Пацієнт може самостійно помітити їх, оглядаючи гланди перед дзеркалом.
- Інфільтративна форма. Мигдалики різко збільшуються в розмірах і можуть викликати відчуття кома у горлі. Пухлину іноді можна сплутати із застудою, тому важливо звернути увагу, якщо симптоми не зникають протягом тижня.
- Папіломатозна форма. Ця пухлина схожа на папілому (бородавку) і росте над мигдаликами, маючи характерну ніжку.
За походженням структури більшість пухлин на мигдаликах є плоскоклітинними карциномами (утворюються з плоских клітин). Проте Всесвітня організація охорони здоров'я класифікує рак мигдаликів двома основними типами.
- ВПЛ-позитивний: пухлина виникає через вірус папіломи та розпочинається в лімфоїдній тканині мигдаликів, сама ж пухлина має м'яку неороговілу структуру.
- ВПЛ-негативний: пухлина розвивається з поверхневого епітелію ротоглотки або мигдаликів; часто перед цим спостерігається дисплазія, тобто зміна форми і будови клітин, з ороговінням – передраковий стан, коли клітини стають щільними і твердими.
Обидва типи раку мигдаликів лікуються однаково, але методи терапії залежать від стадії розвитку патології.
Симптоми раку мигдаликів
На початкових стадіях розвитку раку мигдаликів можуть бути малопомітні симптоми, іноді проявляються лише ознаками захворювання горла. Тому рак мигдаликів діагностують, коли пухлина вже досить велика та спричиняє дискомфорт. Фахівець може легко відчути її при пальпації, а пацієнт може помітити її у дзеркалі. Звертайте увагу на частоту і тривалість захворювань горла, чи вдається вилікувати його повністю і не ігноруйте хронічні запалення, щоб вчасно виявити і розпочати лікування раку.
Звертайте увагу на такі ознаки, які можуть вказувати на рак мигдаликів:
- Почуття сухості в роті.
- Неприємний дискомфорт і біль під час ковтання їжі.
- Біль в ділянці вуха, скроні або голови.
- Присутність крові чи гною у слині.
- Відчуття непереборного кома в горлі, яке не зникає.
- Проблеми з жуванням їжі.
- Неприємний запах з рота.
- Задишка або інші порушення дихання.
- Збільшений біль під час споживання кислих продуктів.
- Виникнення виразок і ран на поверхні мигдаликів.
- Відчуття шуму в вухах.
При більшому розвитку патологічного процесу можуть з'явитися загальні симптоми раку, такі як нудота, сильна слабкість і втрата ваги тощо. Ці симптоми, зазвичай, збільшуються з розвитком пухлини, і їх важкість залежить від стадії захворювання.
Стадії раку мигдаликів
Рак мигдаликів поділяється на чотири основні стадії, які враховують розмір пухлини та її поширення в лімфовузли та інші органи та тканини:
- Перша стадія. Пацієнт зазвичай не відчуває симптомів, і розмір пухлини ще не досягає 2 см. Проте злоякісний процес вже активно розвивається і впливає на слизову оболонку мигдаликів. Зазвичай, рак на цій стадії виявляють під час медичного огляду при пальпації або рентгеном. Проте на ранньому етапі важко передбачити необхідність перевірки мигдаликів на рак.
- Друга стадія. Розмір пухлини досягає близько 4 см у діаметрі, і захворювання розвивається на одному з мигдаликів і поширюється у лімфовузли шиї, збільшуючи їх у розмірах. На цьому етапі можуть з’явитися: біль у горлі, сухість у роті і проблеми з жуванням, зміна голосу.
- Третя стадія. Пухлина перевищує 4 см у діаметрі, виходить за межі мигдаликів, поширюючись на носоглотку і язик. Хворий відчуває сильний біль, в горлі постійно відчувається ком, а в роті може з'явитися кров і гній. Рак сильно вражає шийні лімфовузли, розвиваються метастази, погіршується загальний стан: підвищена температура, втрата апетиту, слабкість тощо.
- Четверта стадія раку мигдаликів. Значно збільшені лімфовузли викликають гострий біль у шиї та голові, поширюються метастази в інші частини голови: носоглотка, слухові ходи, кістки черепа та щелепи. При поширенні метастазів у стінку глотки та слухову трубу, може розвиватися хронічний отит, супроводжуваний шумом у вухах і навіть глухотою.
При споживанні кислої їжі біль стає ще інтенсивнішим, пацієнт починає відчувати запаморочення, нудоту та збільшену тривожність, а також виникають проблеми з диханням.
Коли пухлина проростає в черепну коробку, вона стискає нервові закінчення, що спричиняє захворювання нервової системи, такі як запалення трійчастого та зорового нервів, параліч м'язів, відповідальних за рухи очного яблука, втрата чутливості язика та інколи сліпота.
Діагностика раку мигдаликів
Діагностика раку мигдаликів включає кілька етапів.
- Огляд горла та пальпація шиї, збір анамнезу та скарг пацієнта. Огляд горла (ларингоскопію) проводять за допомогою дзеркала для виявлення змін на поверхні мигдаликів, такі як виразки, плями, новоутворення, кровоточивість тощо. При підозрі на рак або для виключення злоякісного процесу, призначаються додаткові обстеження.
- Загальний аналіз крові. Злоякісні пухлини зазвичай супроводжуються збільшенням кількості лейкоцитів та ШОЕ в крові.
- При виявленні новоутворення призначають біопсію, яка визначає злоякісність пухлини.
- УЗД лімфовузлів шиї для визначення поширеності захворювання.
- МРТ голови. За допомогою томографії можна визначити точну кількість пухлин, їх розташування, розміри та стадію раку.
- КТ призначається для уточнення характеру змін у тканинах.
Додаткові методи обстеження, такі як бронхоскопія або езофагоскопія, призначаються, якщо є підозри на метастазування раку в стравохід і дихальні шляхи.
Лікування раку мигдаликів
Лікування раку мигдаликів може включати всі сучасні методи лікування раку:
- Онкохірургія. На ранніх стадіях, коли пухлина мигдалика має невеликі розміри, можна використовувати точкове видалення пухлини. Проте при великих пухлинах проводиться більш інвазивна операція, яка може включати видалення частини неба, язика та шийних лімфовузлів.
- Променева терапія. Променева терапія застосовується для опромінення виключно ділянки розвитку раку і має високі показники ефективності, але її не використовують як самостійне лікування. Променева терапія при раку мигдаликів проводитися в комплексі та після операції, а на пізніх стадіях раку – для полегшення симптомів.
- Хіміотерапія. Передбачає застосування крапельниці або прийом таблеток із спеціальних протипухлинних препаратів. Її часто застосовують паралельно з променевою терапією, а також після операції для зменшення ризику рецидиву. У деяких випадках може застосовуватися таргетна терапія та імунотерапія, як окремі види хіміотерапії, але їхнє призначення визначається лише після додаткового лабораторного аналізу для вивчення піддатливості раку пацієнта до цих видів лікування.
Програма лікування хворого на рак мигдаликів може включати одночасно або поетапно декілька методів. Вона не може бути однаковою для всіх пацієнтів і призначається нашими клінічними онкологами після ретельного вивчення захворювання, його поширеності, морфології і наявності супутніх ускладнень в колегіальному рішенні мультидисциплінарної онкологічної комісії лікарів Центру Онкології «Клініки Мануфактура». Всі сучасні методи лікування раку є в нашому центрі і дозволяють проводити лікування пацієнтів з онкологією комплексно в одній клініці із залученням всіх фахівців нашого медичного центру.
Профілактика
Профілактика раку мигдаликів відіграє важливу роль у зменшенні ризику захворювання. Ось декілька простих правил, які можуть допомогти в цьому.
- Зменшення споживання тютюну та алкоголю. Виключення шкідливої звички, яка є фактором ризику розвитку раку, є одним із ключових моментів профілактики раку, в тому числі і раку мигдаликів.
- Гігієна ротової порожнини. Дотримання гігієни рота та лікування стоматологічних захворювань підвищує місцевий імунітет і зменшує ризик хронічного запалення мигдаликів та захворювань горла.
- Щеплення від ВПЛ. Вакцинація проти вірусу папіломи людини (ВПЛ), як додатковий спосіб запобігти розвитку видам раку мигдаликів, які пов'язані з ВПЛ.
- Регулярний та своєчасний огляд у лікаря. Щорічна диспансеризація – це правило «доброго тону» у піклуванні про своє здоров’я і необхідна кожному. Але за особливе це правило треба брати пацієнтам з частими захворюваннями горла, а при виникненні неприємних симптомів ніколи не нехтувати фаховим обстеженням горла, заміняючи його самолікуванням.
Завжди треба пам’ятати, що найкраща профілактика розвитку важкої форми раку це його вчасне виявлення і належне лікування. На сьогодні медицина не готова дати рекомендацію 100% профілактики раку, але готова успішно лікувати його у ранніх стадіях.
Рак мигдаликів: часті запитання від пацієнтів
Куди може розповсюджуватися рак мигдаликів?
- Зазвичай рак мигдаликів розповсюджується спочатку на шийні лімфовузли, а потім може впливати на порожнину рота, носоглотку та слухові ходи. На пізніших стадіях, пухлина може проростати в черепну коробку.
Чому може боліти?
- Мигдалики є природнім бар'єром, який захищає організм від проникнення бактерій та вірусів. Запалення мигдаликів може виникати внаслідок гострої респіраторної вірусної інфекції, вживання гарячої їжі та інших чинників. Однак, якщо біль не зникає протягом тривалого часу, навіть після прийому ліків, це може бути підставою для підозри на рак мигдаликів.
Як зазвичай виглядають здорові мигдалики у горлі?
- Здорові мигдалики практично непомітні та трохи виходять за межі піднебіння. Їх колір зазвичай рожевий, а поверхня гладка.
Як можна розрізнити рак мигдаликів від кісти?
- Симптоми раку мигдаликів та кісти бувають схожими: біль у горлі, утруднене ковтання та відчуття кома у горлі. Однак за структурою вони суттєво відрізняються. Кіста за будовою наповнена рідиною або гноєм, вона, як правило, доброякісна і має невелике випинання на мигдаликах. Рак щільна пухлина з ознаками росту і розповсюдження. Лікування раку і кісти мигдаликів різне.
Запишіться на прийом
Ваше ім'я
Номер телефону
Напрямок
Бажана дата
Коментар