частные больницы киева
приватные клиники киева

Мобільний застосунок
«Особистий кабінет пацієнта»

лечение рака в киеве
с.Ходосівка

Хімієтерапія при раку шийки матки

Хімієтерапія це системний метод лікування, який впливає на весь організм, а не лише на пухлину та навколишні тканини, як при локальному лікуванні. Тепер в Україні при дотриманні графіків регулярного обстеження у гінеколога, рак шийки матки діагностується достатньо рано, щоб виявити його в тій стадії, коли лікування можна обмежити лише операцією та подальшим спостереженням.

В хімієтерапії раку шийки матки високу ефективність показали препарати на основі платини, тому вони типові для лікування цервікального раку. При неможливості застосування препаратів платини можливі неплатинові комбінації, які довели схожу ефективність. 

Курс хімієтерапії раку шийки матки може проводитися комбінацією кількох або одним препаратом, і комбінована хімієтерапія призначається найчастіше. Вибір на користь комбінованої хімієтерапії або лікування одним препаратом спирається на:

  • стадію раку
  • тип клітин, з яких утворилася пухлина
  • особливості реакції організму пацієнтки на хімієтерапевтичне лікування
  • інші методи лікування, які будуть застосовуватися, чи вже застосовувалися
  • інші препарати, які призначалися або будуть призначатися хворій

Курси хімієтерапії раку шийки матки можуть супроводжуватися іншим системним лікуванням, як імунотерапія або таргетна терапія. Однак для їхнього призначення потрібно з’ясувати наявність біомаркерів пухлини.

Біомаркери – це показники певної біологічної властивості. Визначаючи біомаркери пухлини (часто вживають «онкомаркери»), лікарі можуть прогнозувати, що спричинило її появу, або що дозволяє пухлині продовжувати рости. Не всі пухлини мають онкомаркери, але якщо дослідження показало їх наявність, можна залучити препарати, які безпосередньо зупиняють життєдіяльність клітин раку. Такими препаратами є  препарати таргетної терапії або імунотерапії.

Хімієпроменева терапія при раку шийки матки

Для деяких ранніх стадій цервікального раку хірургічне втручання буде достатнім лікуванням. Однак в інших випадках потрібні додаткові методи. Хімієпроменева терапія, або хімієрадіотерапія, один з таких стандартних та ефективних методів лікування раку шийки матки. Цей метод поєднує променеву терапію і хімієтерапію, яка проводиться в той самий період. 

Хімієпроменева терапія зазвичай складається з 5 сеансів дистанційної променевої терапії протягом 5-6 тижнів. Впродовж цього періоду дається 1 хімієтерапія на тиждень або на три тижні, залежно від призначеної схеми лікування. 

Хімієпроменева терапія показана при:

  • деяких випадках ранніх стадій (стадія 1 та стадія 2А) раку шийки матки після операції або без операції, якщо хірургічне втручання провести не можливо.
  • при місцево розповсюдженому раку шийки матки, таких стадій:
  • 1В3 та 2А2
  • 2В стадія
  • 3 стадія
  • 4А стадія

Хімієпроменева терапія, як правило, передбачає дистанційну променеву терапію, коли опромінення пухлини або уражених раком тканин виконується апаратом – лінійним прискорювачем – без торкання тіла. Але це не єдиний спосіб радіотерапевтичного лікування, що показаний при раку шийки матки. Додатково може бути показана внутрішня радіотерапія – метод брахітерапія, при якому радіоактивна сполука розташовується в тілі у спеціальному контейнері безпосередньо близько до пухлини.

Види хімієтерапії раку шийки матки

Хімієтерапія раку шийки матки як окремий метод, без поєднання з променевою терапією, призначається за:

  • рецидив раку шийки матки
  • метастатичний раку шийки матки (стадія 4В) або віддалений рецидив (коли пухлина після лікування розвинулася в іншому органі)
  • стійкий рак, такий, що не піддається іншим видам лікування

Як правило, при таких захворюваннях рак не можливо вилікувати, і хімієтерапевтичне лікування призначається з паліативною метою, тобто, щоб зменшити симптоми захворювання та сповільнити патологічний процес.

Паліативна хімієтерапія передбачає застосування 2-3 препаратів, вибір яких залежатиме від раніше отриманого лікування.

При лікуванні рідкісних типів РШМ, так званих нейроендокринних карцином шийки матки, хімієтерапія окремо від хімієпроменевої терапії призначається частіше. Ці види раку більш агресивні, швидко зростають, а додаткова хімієтерапія впливає на патологічний процес більш генералізовано та системно.

Отже, варіантами хімієтерапії раку шийки матки при нейроендокринних карциномах можуть бути:

  • самостійна хімієтерапія та у складі хімієпроменевого лікування після хірургічної операції або без операції, якщо її проведення не можливе.
  • хімієтерапія після хімієпроменевої терапії та брахітерапії.
  • хімієтерапія до операції, а також продовженням курсу лікування після хімієпроменевої терапії.
  • хімієтерапія без операції перед хімієпроменевою терапією та брахітерапією.

Курс хімієтерапії раку шийки матки, що призначається до основного методу лікування, як от операція чи хімієпроменеве лікування, називається неоад’ювантна хімієтерапія. Її завдання зменшити розмір пухлини та зупинити, розвиток раку – ріст пухлини та поширення її за межі органу.

Хімієтерапевтичне лікування, призначене після основного методу лікування, називається ад’ювантна хімієтерапія. Її завдання знищити будь-які ракові клітини, які лишилися або могли лишитися в тканинах органу чи поширитися по тілу.

Застосування неад’ювантної хімієтерапії чи ад’ювантної хімієтерапії при поширених видах раку шийки матки менш доцільне, ніж при лікуванні рідкісних нейроендокринних карцином. Тому їхні призначення скоріше нестандартні, і повинні розглядатися з оцінкою ефективності застосування цих підходів в окремому випадку захворювання.

В Центрі Онкології «Клініки Мануфактура» ми проводимо дистанційну хімієпроменеву терапію, неоад’ювантну та ад’ювантну хімієтерапії та курси паліативної хімієтерапії. Ми співпрацюємо з іншими онкологічними лікарнями в Києві, де можливе проведення брахітерапії з урахуванням призначеної індивідуальної програми протипухлинного лікування. 

Проведення курсу хімієтерапії шийки матки

Хімієтерапія раку шийки матки вводиться, як правило, внутрішньовенно, інфузіями, окремими циклами, що складаються з днів лікування та днів відпочинку. Схема курсу лікування, а саме скільки днів пацієнтка отримує лікування, а скільки днів не приймає ліків, розписується індивідуально. 

Схема хімієтерапевтичного лікування раку шийки матки визначається:

  • типом пухлини
  • стадією раку
  • препаратами, що входять в курс лікування
  • метою лікування та іншими призначеними методами лікування

Ускладнення після лікування раку шийки матки

Лікування раку шийки матки матиме довготривалі побічні ефекти і може мати ускладнення. Одні проявляються одразу, інші можуть з'явитися через довгий час після закінчення лікування. Самі симптоми та їхня інтенсивність різна у різних пацієнток.

Віддалені побічні ефекти лікування раку шийки матки:

  • зміни у кишківнику та сечовому міхурі: нетримання сечі або невідкладність сечовипускання (раптова потреба в туалеті), симптоми діареї, періодичні кровотечі при сечовипусканні або випорожненні. 
  • безпліддя та передчасна менопауза
  • вагінальний стеноз
  • лімфатичні набряки (лімфедема)
  • хвороби серця
  • втрата кісткової маси (остеопороз)

До загальних проявів віддаленої побічної дії відносять втому, порушення сну, депресію та тривожність.

Реабілітація після лікування раку шийки матки

Реабілітація пацієнток після лікування раку шийки матки має включати медикаментозне лікування, фізіотерапію, комплекси фізичних вправ, дієту та нерідко психотерапевтичну підтримку. Це пов’язано не лише із симптомами довготривалої побічної дії, яку має лікування раку шийки матки, та наслідками онкологічного захворювання, але й незворотними змінами в організмі в наслідок хірургічних операцій, променевого лікування та, пов’язаних з ними, втраті фертильності та змінами у сексуальному здоров’ї. Пацієнтками необхідні:

  • Спостереження гінеколога або онкогінеколога щодо комплексу вправ, медичних процедур,  медичних засобів для укріплення тазового дна та відновлення здорового фізіологічного стану тканин.
  • Медична допомога флеболога, невролога та кардіолога при важких формах лімфостазу, невропатії  розвитку серцевої патології.
  • Тривалі медичні спостереження для контролю міцності кісток, а також медикаментозне лікування та індивідуальна програма фізичного навантаження для стримування розвитку остеопорозу.  
  • Гормональна підтримка.
  • Дієта направлена на підтримку балансу мікроелементів, поживних речовин, вітамінів та води
  • Психотерапевтична та медикаментозна підтримка при розвитку депресивних чи нав’язливих станів, неврозів, порушень сну.

Вартість проведення хімієтерапії шийки матки

Загальна вартість хімієтерапії раку шийки матки складається:

  • з ціни окремого курсу
  • кількості курсів

Вартість окремого курсу хімієтерапії залежить від препаратів, які призначаються в такий курс, а значить тип та стадія раку, задачі хімієтерапевтичного лікування, наявність інших захворювань, що впливають на вибір препаратів, як і вибір виробника препаратів впливають на ціну лікування.

Кількість курсів також індивідуальна. Вона має спиратися на індивідуальні особливості захворювання та наскільки добре пацієнка переносить лікування, тож кількість курсів залежить від дозування препаратів та інтенсивності лікування.

У вартість лікування слід також враховувати ціну витратних матеріалів, послуги персоналу, амбулаторне чи стаціонарне перебування в клініці. Якщо хімієтерапевтичне лікування доцільно буде проводити через порт-системи для центральної вени, вартість центрального венозного катетера та вартість операції його встановлення та обслуговування нараховуються додатково.

Запишіться на прийом

Ваше ім'я

Номер телефону

E-mail

Напрямок

Бажана дата

Коментар


//