Хімієтерапія при раку стравоходу
Системна терапія в лікуванні раку стравоходу включає хімієтерапію, та за індивідуальними показаннями таргетну терапію та імунотерапію. Вона проводиться до та після операції на стравоході.
Хімієтерапія раку стравоходу до операції - так звана неоад'ювантна хімієтерапія має на меті зменшити розмір пухлини, щоб полегшити її видалення, а також для зупинки розвитку та поширення раку в інші органи.
Лікування після операції називається ад'ювантним, в такому випадку хімієтерапія покликана знищити залишкові ракові клітини та запобігти розвиткові рецидиву раку.
При не можливості хірургічного видалення пухлини стравоходу, або при метастатичному раку стравоходу чи його рецидиві, часто проводиться паліативна хімієтерапія для зменшення симптомів хвороби. Вона не зможе вилікувати рак, але допоможе сповільнити патологічний процес та полегшити стан хворого.
Хімієпроменева терапія в лікуванні раку стравоходу
Курс хімієтерапії раку стравоходу може призначатися в той самий період, коли проводиться променева терапія. Такий метод лікування називається хімієпроменева терапія. Хімієтерапія підсилює дію променевого лікування і часто така комбінація методів дозволяє досягти хороших терапевтичних результатів.
В Центрі онкології "Клініки Мануфактура" ми проводимо хімієпроменеве лікування раку стравоходу з дистанційною променевою терапією на лінійному прискорювачі "Elekta Infinity". Це надточний сучасний апарат останнього покоління для зовнішньої радіотерапії. Уникаючи впливу на сусідні органи, він забезпечує максимальну точність та безпечність опромінення високою дозою за дуже короткий час.
Хімієпроменева терапія при раку стравоходу може призначатися і до, і після операції на видалення пухлини, а також як основний метод лікування, без оперативного втручання.
Курс хімієтерапії при раку стравоходу
Призначення хімієтерапії при раку стравоходу залежить від фізичного статусу пацієнта. Так, її призначають при фізичному статусі 0, 1 та 2. При фізичному статусі 3 та 4 можливе підтримувальне лікування та паліативна хімієтерапія.
Тривалість курсу хімієтерапії при раку стравоходу визначається стадією захворювання, може залежати від типу ракових клітин, що утворюють пухлину в стравоході, а також інших методів лікування, що заплановані або вже були проведені, призначених препаратів.
Призначення препаратів, послідовність та вибір методів лікування та тривалість курсів хімієтерапії при раку стравоходу проводиться мультидисциплінарним онкологічним консиліумом. Це комісія лікарів, що складається з різних онкологів-спеціалістів, вона вивчає особливості захворювання пацієнта та призначає індивідуальну програму лікування. Такий колегіальний підхід є золотим стандартом у діагностиці та лікуванні раку і за кордоном, і в Україні. Він дозволяє знаходити кращі терапевтичні рішення та уникати помилок при виборі тактики лікування в кожному окремому випадку захворювання.
Побічні ефекти хімієтерапії раку стравоходу
Хімієпрепарати мають невибіркову дію на клітини організму, які швидко діляться. В тілі людини швидко діляться не лише ракові клітини, але й здорові клітини слизових оболонок, клітини у волосяних фолікулах, клітини крові та інші. З цим пов’язана більшість загальних побічних ефектів хімієтерапії:
- зміни показників крові викликають анемію, втомлюваність, задишку, підвищують схильність до інфекційних захворювань, схильність до тромбоутворення.
- пошкодження клітин слизових оболонок веде до розладів системи травлення, утворення виразок та ранок на слизовій рота, нудоту та блювання, пронос, закрепи.
- пошкодження нервових клітин призводить до пошкодження зорового чи слухового нерва, ураження дрібних нервових закінчень, що змінює тактильні відчуття, смакові та нюхові рецептори тощо.
- ушкодження клітин волосяних цибулинок веде до випадіння волосся, яке відновлюється після припинення лікування.
Окрім загальної побічних ефектів хімієтерапії, специфічну побічну дію мають окремі препарати, призначені для лікування. Лікарі обов’язково попереджають про побічні дії препаратів та призначають додаткову компенсаторну терапію, направлену на зниження чи повне усунення побічного ефекту. Більшість симптомів побічних проявів препаратів минає після закінчення лікування. Деякі побічні ефекти хімієтерапії тривають довший час після лікування або ж проявляються через деякий час після отримання курсу хімієтерапії.
Побічні ефекти жодним чином не впливають на результативність лікування, але тривалість курсів хімієтерапії стравоходу, чутливість до препаратів, загальний фізичний стан та наявність хронічних захворювань пацієнта можуть визначати силу та тривалість прояву побічних ефектів.
Реабілітація після хімієтерапії раку стравоходу
Після хімієтерапії раку стравоходу та між окремими курсами проводяться курси реабілітації організму. Як правило, це призначення додаткового медикаментозного, фізіотерапевтичного лікування та дієтотерапії.
Реабілітація після хімієтерапії особливо показана при важких побічних діях хімієпрепаратів на систему кровотворення, порушенні функції травлення та сечовивідної системи, появи нейропатії тощо.
Реабілітація включає:
- детоксикацію організму: вводяться ізотонічні розчини глюкози, солей, призначаються діуретики та ентеросорбенти.
- для поліпшення показників крові призначають гематотропні препарати, вітамінні препарати (вітаміни С, В9, В12, D3, магній, залізо та цинк).
- призначаються симптоматичне лікування розладів травлення, протизапальні та противиразкові препарати для відновлення слизової тканини шлунку, препарати відновлення мікрофлори кишківника, розробляється індивідуальна дієта для покращення травлення та відновлення апетиту.
- проводиться медикаментозна детоксикація печінки та нирок.
Обов’язковими для відновлення організму після хімієтерапії буде достатня фізична активність, з кардіо та силовими навантаженнями в міру можливостей пацієнта, а також повноцінний сон тривалістю не менше 8 годин. Для покращення сну, зниження рівня тривожності, полегшення засинання можуть призначатися як ліки, так і фізіотерапія.
Пройти повний комплекс лікування раку стравоходу в Києві або окремий курс відновлення після лікування можна в нашому медичному центрі. Ми керуємося клінічними настановами, медичними стандартами, уніфікованими клінічними протоколами, новими клінічними протоколами медичної допомоги на засадах доказової медицини та застосовуємо новітні методи лікування визнаними у сучасній міжнародній онкологічній практиці.
Запишіться на прийом
Ваше ім'я
Номер телефону
Напрямок
Бажана дата
Коментар