частные больницы киева
приватные клиники киева

Мобільний застосунок
«Особистий кабінет пацієнта»

лечение рака в киеве
с.Ходосівка

Рак простати: симптоми та діагностика

Вчасне звернення до лікаря допомагає виявити рак передміхурової залози на ранній стадії. Чим менша стадія раку, тим легше її вилікувати. Тут про те, які симптоми можуть вказувати на рак передміхурової залози або які чинники можуть спричинити його розвиток, та які методи діагностики застосовуються в нашій клініці.

Симптоми раку простати

Прояви захворювання починаються слабо і схожі із симптомами інфекції сечостатевої системи.

  • Часте сечовипускання. Понад 5 разів на денний час доби і більше 1-2 вночі.
  • Слабкий струмінь. Сеча виводиться тонко, повільно, поступово та з перериваннями.
  • Відчуття не повністю випорожненого сечового міхура. Незалежно від проведеного у туалеті часу, чоловік продовжує відчувати, що сеча виведена не до кінця.
  • Больовий синдром. Больові відчуття в кістках тазу часто супроводжують пізні стадії раку простати.
  • Нетримання. Випадки мимовільного сечовипускання різного ступеня.
  • Домішки крові. З'являються кров'яні згустки та краплі в спермі, сечі.

Що впливає на розвиток раку передміхурової залози, залишається питанням досліджень медицини. Але є статистичний зв'язок між розвитком раку та певними особливостями здоров'я, способу життя та спадковості, які зараховують до факторів ризику появи раку.

Фактори ризику

Гормональний дисбаланс. Порушення гормонального фону виникають через захворювання ендокринної та сечостатевої систем, а також часто пов'язані із застосуванням лікарських засобів, що впливають на вироблення гормонів. Контроль самопочуття та вчасна діагностика змін у гормональному фоні та роботі сечостатевої системи є запобігають розвитку наслідків гормональних порушень.

Спадковість. Випадки раку у найближчих родичів суттєво збільшують ризик розвитку карциноми простати у чоловіків вже у середньому віці.

Харчування. Фіксується певний зв'язок розвитку онкологічних захворювань в цілому, та раку передміхурової залози зокрема, у людей, які надмірне вживають білкову їжу та продукти, що містять тваринний жир. При дисбалансі харчування з переважанням смаженого м'яса, яєць та молочних продуктів, поява доброякісних та злоякісних утворень зростає.

Вік. У межах 50-60 років відбуваються природні зміни гормонального фону, який часто протікає із порушеннями. Функціонування передміхурової залози залежить від гормонів. Значні відхилення рівня від норми вироблення особливо тестостерону, збільшує ризик виникнення пухлини, і цей ризик зростає після 60 років. 

Вазектомія. У чоловіків, які перенесли стерилізацію, частіше діагностують захворювання передміхурової залози, зокрема рак.

Кадмій. Тривала та постійна взаємодія з токсичним кадмієм призводить до накопичення в його організмі. До кадмієтоксичних професій належать робота в типографії, зварювальні роботи, робота на виробництві гуми та гумових виробів.

Спосіб життя. Зловживання алкоголем, куріння, наркотичні засоби спричиняють патологічні процеси в організмі, призводять до появи доброякісної пухлини передміхурової залози, яка перероджується в злоякісну.

Довкілля. Надмірна пряма дія сонячних променів, забруднення важкими металами та канцерогенами атмосфера сприяють розвитку раку, в тому числі і раку органів сечостатевої системи.

Діагностика простати на рак

На ранніх етапах рак простати не має специфічних ознак і може проявлятися слабо вираженими симптомами запального процесу. Проте саме раннє виявлення раку дає передумови для його успішного лікування. У зв'язку з цим при появі ознак сечостатевої дисфункції або ендокринного порушення необхідно звертатися до уролога для діагностики стану передміхурової залози. 

Які методи допомагають виявити рак

  • Аналіз крові на рівень ПСА. У здорового чоловіка показник не перевищує 4 нанограми на мілілітр (нг/мл). В одному з чотирьох випадків рівень простат-специфічних антигенів коливається в межах 4-10 нг/мл, у кожному другому – понад 10. Однак у деяких пацієнтів ПСА залишається в межах норми.
  • Пальпація простати. Процедура проводиться через пряму кишку під час регулярного огляду урологом. Виявлені при пальпації горби, ущільнення та нерівності можуть бути новоутворенням, і вимагають дообстеження, наприклад УЗД, МРТ, КТ та біопсія (забір клітин, новоутворення для гістологічного аналізу, що підтверджує злоякісний характер новоутворення). Інформативність пальпації для діагностики онкозахворювання поступається аналізом крові на ПСА, але є способом виявлення пухлини при нормальних аналізах.
  • Трансректальне УЗД. Обстеження проводиться через пряму кишку ультразвуковим зондом. Дозволяє оцінити відхилення у розмірі та щільності структури передміхурової залози, виявити запальний процес. Це нетривалий та безболісний метод, під час якого відчувається лише легкий дискомфорт. Трансректальне УЗД часто застосовується при біопсії, коли необхідно прицільно взяти тканину з новоутворення для проведення гістологічного аналізу.
  • Біопсія передміхурової залози. Обов'язкове дослідження при виявленні новоутворення. Результати дають достовірну інформацію щодо характеру пухлини і або підтверджують, або спростовують карциному передміхурової залози. Біопсія триває 15-20 хвилин, застосовується з місцевим анестетиком і тому абсолютно безболісна. Її мета – взяти зразок клітин із залози для гістологічного аналізу в лабораторії.

Які методи виявляють пухлину простати або поширення метастазів раку

Комп'ютерна томографія (КТ). Це рентгенівський вид діагностики, одна з найточніших візуалізацій органів, кісток та сполучних тканин. Для визначення точної локалізації та розміру карциноми можуть застосовувати контрастну речовину, що підсилює забарвлення органу на знімку. Результати КТ допомагають також визначити і стадію раку.

Магнітно-резонансна томографія (МРТ). На відміну від комп'ютерної томографії, для МРТ використовується сильне магнітне поле і радіохвилі, замість рентгенівських променів. МРТ також надає точні та детальні зображення, на який можна побачити пухлину та метастази. 

Сцинтиграфія кісток. Це радіологічне сканування скелету, за допомогою якого визначається точне розташування ракових клітин при метастатичному раку передміхурової залози. При проведенні обстеження у вену вводиться радіоактивна речовина, яка накопичується в уражених ділянках кістки, чим і виявляє метастази. Метод безпечний для пацієнта, радіоактивна речовина не викликає негативних побічних реакцій та згодом виводиться організмом. Виявленні метастази лікуються за допомогою променевої терапії.

Матеріали по темі

Запишіться на прийом

Ваше ім'я

Номер телефону

E-mail

Напрямок

Бажана дата

Коментар



//