Саркоми м'яких тканин
Саркоми м'яких тканин — група злоякісних пухлин, які можуть мати різноманітну локалізацію, але мають одну спільну рису — всі вони походять з мезодермальних тканин.
Причини розвитку захворювання
Саркоми достатньо рідкісний вид пухлин. В структурі онкологічних захворювань саркоми займають лише 1-2% в дорослих та 15% у дітей.
Частіше саркоми вражають нижні кінцівки і серед факторів розвитку, називають: спадковість, радіаційне випромінювання, віруси (зокрема Епштейн-Барр та ВІЛ), постійний вплив певних хімічних речовин (зокрема Арсену) та травми (залишається дискутабельним питанням серед науковців).
Існують декілька видів сарком:
- рабдоміосаркома (злоякісна пухлина поперечно-смугастих м'язів);
- лейоміосаркома (з гладеньких м'язів);
- фібросаркома (з фіброзної тканини);
- ліпосаркома (з жарової тканини);
- синовіальна саркома (з фасцій м'язів).
Симптоми та діагностика сарком
Кількість виявлених випадків сарком м'яких тканин прямопропорційно залежить від кількості профілактичних оглядів у сімейного лікаря. Пухлини даного виду можуть бути як візуальних, так і не візуальних локалізацій. Окрім того, відрізнити злоякісну пухлину від доброякісної пухлини м'яких тканин важко. Про злоякісність новоутворення свідчать такі симптоми:
- діаметр пухлини більше 5см;
- швидке збільшення розміру пухлини;
- біль та набряк в проекції пухлини;
- якщо пухлина спаяна з навколишніми тканинами;
- збільшення лімфовузлів поблизу новоутворення
Саркоми м'яких тканин можуть розташовуватись в будь-якому місці та з будь-якої тканини, саме тому, необхідно ретельно обстежувати всю площу тіла на предмет наявності новоутворення.
Діагностика налічує декілька кроків, метою яких є диференціація доброякісної від злоякісної пухлини. Першим етапом є клінічний огляд та УЗД новоутворення і регіонарних лімфовузлів. Другий крок — пункція новоутворення з подальшим цитологічним висновком, який дає чітку відповідь на питання щодо злоякісності процесу. В разі підтвердження онкологічного захворювання, наступний етап — проведення КТ, або МРТ для виявлення, або виключення метастатичного процесу в організмі.
Лікування
Лікування залежить від розміру пухлини, ступеню її розповсюдженості та резектабельності. Найефективнішими є такі поєднання:
- променева терапія-хірургічне втручання-хіміотерапія
- хіміотерапія-хірургічне втручання-променева терапія
Саме поєднання трьох видів лікування вважається золотим стандартом при лікуванні сарком.
Особливе місце у лікуванні посідає брахітерапія, яка має низку переваг серед всіх видів променевої терапії, до них відносять локальність, мінімізація пошкоджень навколишніх тканин, короткий курс та мала частка ускладнень.
Хіміотерапія включає в себе не лише класичні схеми, а й новітні таргетні препарати, які ефективно та широко використовуються в сучасній онкології. Окремої уваги заслуговуює імунотерапія сарком м'яких тканин, яка є достатньо ефективним та прогресивним методом лікування в онкологічній практиці.
Метастатичні та нерезектабельні саркоми лікують за допомогою хіміотерапії та опромінення ділянки, враженої пухлиною. Після проведення даного лікування, можливо перевести нерезектабельну пухлину в резектабельну та використати повний спектр можливих видів лікування.
Запишіться на прийом
Ваше ім'я
Номер телефону
Напрямок
Бажана дата
Коментар