частные больницы киева
приватные клиники киева

Мобільний застосунок
«Особистий кабінет пацієнта»

лечение рака в киеве
с.Ходосівка
Як приймати ліки при грудному вигодовуванні

Прийом медикаментів при грудному вигодовуванні

Мами, які знають про цінність та значущість грудного вигодовування для здоров'я та розвитку дитини, звичайно переймаються питанням, чи безпечно приймати їм ліки або як правильно без шкоди для лактації пролікуватися, якщо призначені медикаменти не сумісні з грудним вигодовуванням.

Насправді переважна більшість антибактеріальних засобів, знеболювальних, протизапальних засобів, які можна приймати мамі-годувальниці, цілком безпечні для лактації та для здоров'я дитини. Те саме стосується стоматологічного лікування під анестезією, рентгенологічного обстеження та більшості доступних вакцин.

Але є ліки не сумісні з грудним вигодовуванням, тож при необхідності отримати лікування жінці, що годує грудьми, рекомендуємо дотримуватися певного алгоритму дій.

  •  Перш за все, при зверненні по медичну допомогу завжди наголошуйте, що ви мама-годувальниця. Ідеально, якщо вибір вашого лікування буде сумісний з грудним вигодовуванням. Як правило, знайти ефективний лікарський препарат безпечний при лактації цілком можливо.
  • По-друге, завжди перевіряйте інформацію про сумісність препарату до грудного вигодовування в інструкції виробника. Тут є нюанс. В українських інструкціях до препаратів закордонних фармацевтичних компаній така інформація може наводитися не явно, а ховатися за фразою «застосовувати за призначенням лікаря, якщо очікувана користь для матері перевищує потенційний ризик для дитини» або взагалі буде зазначено «інформація відсутня». В такому випадку, педіатри та терапевти перевіряють сумісність препарату до грудного вигодовування за міжнародними довідниками. Таких є декілька, але найзручніший сервіс ось тут: https://www.e-lactancia.org/. Це іспаномовний довідник, але тут можна перемкнутися на англійську мову. Далі ваші кроки наступні:
    • Знаходимо латинську назву діючої речовини в інструкції до препарату. Якщо немає в паперовій інструкції, то в нормативній базі документів МОЗ України, вона точно є: https://mozdocs.kiev.ua/. У швидкому пошуку сайту вибираємо пошук лікарського засобу за українською назвою та обираємо тип "Готові лікарські засоби".
    • Серед наданих результатів обираємо призначений препарат та знаходимо його «міжнародну непатентовану назву»: 
    • Саме цю назву латинськими літерами вводимо в довідник на сайті https://www.e-lactancia.org/. Далі ви отримуєте довідку щодо дії препарату та його сумісності з грудним вигодовуванням. Коротко, відповідь на питання сумісний чи не сумісний препарат міститься у чотирьох варіантах: 
    • 1. Safe, best option. Compatible. - Безпечний, найкращий варіант. Сумісний.
    • 2. Fairly safe. Likely Compatibility. - Досить безпечний. Імовірно сумісний.
    • 3. Unsafe. Limited compatibility. - Небезпечно. Обмежено сумісний.
    • 4. Very unsafe. Incompatible. - Дуже небезпечно. Несумісний.

Як правильно підлаштувати прийом ліків та годування грудьми

Якщо ж так сталося, що призначений препарат не сумісний з грудним вигодовуванням, і неможливо знайти йому безпечну альтернативу, необхідно обговорити з лікарем, на який час після завершення прийому препарату потрібно відкласти годування дитини грудьми.

  • Якщо відкласти годування необхідно лише на декілька годин після останнього прийому ліків, підлаштуйте останній прийом медикаменту під найдовший сон дитини і прийміть його одразу після годування.  
  • Якщо період виведення діючої речовини препарату триваліший, краще наперед заготовити зціджене грудне молоко до початку лікування. 
  • Якщо хвороба мами сталася гостро, раптово, і підготуватися до лікування не було можливості, можна використовувати формулу (так педіатри називають молочні суміші). Кількість і кратність прийому формули має розрахувати ваш педіатр.

Зауважте! Надзвичайно важливо в період, коли ви вимушено не годуєте дитину грудьми, проводити регулярні зціджування, кожні 2-3 години. Так ви уникнете застою молока і збережете лактацію, та повернетеся до грудного вигодовування без зайвого клопоту.

Пам’ятайте, грудне вигодовування – найкраще для здоров’я та повноцінного емоційного та фізичного розвитку вашої дитини. Не відмовляйте своїй дитині у важливому!

Інформація підготовлена за матеріалами завідувачки педіатричним відділенням МЦ «Клініка Мануфактура»


Лозюк Марія Олександрівна

  • Неонатолог
  • Педіатр
  • Консультант з грудного вигодовування

Читати інші статті

клініка мануфактура статті клініка мануфактура статті

02.09.2024

Прийом медикаментів при грудному вигодовуванні

Порада неонатолога, педіатра, консультатки з грудного вигодовування.

Детальніше

клініка мануфактура статті клініка мануфактура статті

25.07.2024

Артеріальна гіпертензія

Як діагностується гіпертонія та як її лікувати.

Детальніше

Запишіться на прийом

Ваше ім'я

Номер телефону

E-mail

Напрямок

Бажана дата

Коментар


//