Профілактика ГРВІ: чому, кому і як?
На порозі спалах сезонного ГРВІ. Для когось, цей період проходить непомітним, когось на довго вибиває з нормального життєвого ритму, комусь дошкуляє ще сильніше та спричиняє важкі ускладнення.
Ми підготували інформацію про сезонні захворювання на ГРВІ за 2023-2024 та рекомендації щодо профілактики ускладненого перебігу хвороби.
Гострі респіраторні захворювання, спричинені поширеними вірусами, легко «мандрують» від людини до людини, викликають різноманітні симптоми, які ми звично називаємо «застуда». Та серед збудників є такі, які можуть мати і важкий перебіг застуди, і давати ускладнення на окремі органи та системи організму. Covіd-19 та грип лишаються найпоширенішими вірусами, що викликають важкі ускладнення.
Статистика захворюваності за 2023-2024 в Україні показала:
- 3,5 млн осіб з гострим респіраторним захворюванням вірусного походження;
- у 4% випадків виявлено Covіd-19;
- 54,3% від усіх хворих на ГРВІ були діти;
- серед інших зафіксовані випадки грипу типів А та В.
У більшості людей, ГРВІ минає без ускладнень, але є люди, для яких вірусна інфекція може становити небезпеку. Це так звані «групи ризику»:
- діти від 6 місяців до 5 років;
- дорослі люди старші 60 років;
- вагітні жінки;
- люди з хронічними хворобами;
- люди, які працюють в місцях скупчення людей (лікарі, вчителі, продавці, вихователі та ін.)
Як захиститися від грипу?
Щоб запобігти важкому перебігу ГРВІ та його ускладненням, варто вжити профілактичних заходів. Профілактика може бути неспецифічною, тобто такою, яка має непрямий вплив, та специфічною, тобто винятково спрямованою на запобігання хворобі чи важким її наслідкам.
Неспецифічна профілактика ГРВІ:
- збалансовано харчуватися;
- дотримуватися питного режиму;
- дотримуватися режиму сну;
- мити руки та не чіпати обличчя немитими руками;
- регулярно провітрювати приміщення;
- уникати місця скупчення людей;
- при проявах вірусної інфекції дотримуватися маскового режиму.
! Зверніть увагу, жодні полівітамінні комплекси не зазначені у переліку неспецифічної профілактики, як засіб «підняття імунітету». Полівітаміни будуть корисні, якщо є ознаки браку вітамінів та мінералів в організмі. Ваш імунітет залежить більшою мірою від способу життя, ніж від вітамінних комплексів, які ви вживаєте чи не вживаєте.
Специфічна профілактика ГРВІ – вакцинація
Вакцина від грипу показана всім людям щосезону. Вона є найкращим засобом профілактики грипу, особливо для людей із групи ризику.
Коли краще робити щеплення від грипу?
Найкращий варіант за кілька тижнів до того, як новий сезон захворюваності набере обертів. Організм встигне виробити достатню кількість антитіл. Тобто вересень-жовтень – це оптимальний варіант.
! Неправда, що на піку захворюваності робити щеплення марно. Вакцинація, проведена вчасно, дає хороший стійкий імунітет, а вакцинація під час спалаху, навіть при контакті з хворими та за перших ознак захворювання має прямий ефект на перебіг хвороби і може значно знизити ризик ускладнень. Наприклад, за статистикою всі летальні випадки від ускладнень грипу сталися з невакцинованими пацієнтами.
! Неправда, що вакцина «вбиває» імунітет людини. Щеплення певною вакциною запускає механізм захисту від певного захворювання заздалегідь, тобто напрацьовує імунітет від захворювання, та змушує організм працювати ефективніше проти заданого вірусу чи інфекції.
Кому протипоказана вакцинація:
- люди з імунодефіцитним захворюванням;
- люди з гіперчутливістю до будь-якого складника вакцини, а також до компонентів курячого м’яса чи курячого яйця;
- люди з гострим, важким захворюванням серця, судин, нирок або печінки;
- люди з гострим респіраторним захворюванням або іншими активними інфекційними захворюваннями;
- люди у період одужання.
Часті питання, кому можна робити щеплення від грипу:
- Чи можна робити щеплення від грипу вагітним та жінкам, які годують грудьми?
- Так
- З якого віку можна вакцинувати дітей від грипу?
- З 6 місяців
- Чи можна вакцинуватися у старшому віці?
- Так, вакцинація особлива потрібна людям віком від 60 років
Скільки разів робити щеплення?
Одне щеплення дає захист на весь сезон грипу від найбільш розповсюджених і небезпечних штамів.
Чим вакцинуватися?
В Україні доступні дві вакцини проти грипу: «Ваксігрип Тетра» (виробник «Санофі Пастер», Франція) від 3-х років та «ДжиСі Флю» («Грін Кросс Корпорейшн», Південна Корея), від 6 місяців – обидві якісні та безпечні.
Чи потрібно вакцинуватися від Covіd-19?
Вакцинація та додаткова ревакцинація від Covіd-19 показана людям з групи ризику та пацієнтам з високим ризиком розвитку хвороб. На актуальність вакцинації від Covid-19 вказує цьогорічна статистика, яка показала 11 летальних випадків пацієнтів віком від 39-87 років за період вересень-жовтень 2024 року, у яких був позитивний тест на Covid-19.
! Пам'ятайте, що перед будь-яким щепленням необхідно пройти консультацію лікаря - терапевта, сімейного лікаря чи педіатра. Всі питання щодо певної вакцини, часу щеплення та особливості регламенту щеплення потрібно розглядати індивідуально.
Читати інші статті
Запишіться на прийом
Ваше ім'я
Номер телефону
Напрямок
Бажана дата
Коментар