Мобільний додаток
«Особистий кабінет пацієнта»

с.Ходосівка

Захворювання молочних залоз: кіста, мастопатія, фіброаденома молочних залоз

Вже давно минули часи, коли про хворобу пацієнта знав лише лікар. Пацієнт повинен не лише дотримуватися призначеного лікування, але й знати про особливості хвороби, розуміти її симптоми, щоб вчасно звертатися по кваліфіковану допомогу до лікаря. Саме з метою інформування пацієнтів про ті чи інші види розвитку патологічних процесів та захворювань молочних залоз і вчасного звернення до мамолога, ми публікуємо опис деяких захворювань молочних залоз.

Бути уважним до проявів змін в організмі, що викликають дискомфорт або найменше занепокоєння, є відповідальним ставленням до здоров'я та запорукою успішного лікування в разі виявлення захворювання.

Кіста молочної залози

Кіста – це доброякісне утворення, що виникає в м'яких тканинах чи протоках молочної залози та являє собою капсулу з рідиною всередині. Кісти мають різний розмір, можуть бути одинарними або множинними.

Вирізняють цілий ряд фактори, що сприяють виникненню кісти:

 • зміна гормонального фону та прийом гормональних препаратів;
 • зниження імунітету;
 • гінекологічні захворювання;
 • захворювання ендокринної системи;
 • психоемоційні стреси, нейроінфекції;
 • травми грудей;
 • хірургічне втручання.

Кіста може жодним чином не проявлятися тривалий час, проте коли новоутворення досягає значного розміру, воно може проявлятися наступними симптомами:

 • постійний тягучий або ниючий біль;
 • відчуття тяжкості або розпирання в грудях, що може віддавати в лопатку, плече, шию, під пахви;
 • відчуття печіння в місцях розташування кісти;
 • візуально присутнє почервоніння, припухлість або асиметрія молочних залоз.

Види кісти молочної залози:

Атипова - доброякісне новоутворення, при якому розростання відбувається всередину порожнини. При діагностиці обов'язково виконується пункція атипової кісти молочної залози, що дозволяє стежити за структурою клітин і вчасно виявити початок малігнізації (перехід у злоякісний процес).

Фіброзна – розвивається в клімактеричному періоді та пов’язана зі зміною гормонального фону. Належить до фонових захворювань при онкології грудей.

Солітарна – виникає у протоках молочних залоз, причина появи – гормональний дисбаланс.

Протокова – характеризується наявністю ущільнень та виділеннями білястої або кров'янистої рідини із сосків. Належить до передракового стану.

Багатокамерна – найнебезпечніший вид  новоутворень, в більшості випадків трансформується в злоякісну пухлину.

Як діагностувати кісти молочної залози

Лікування кісти молочної залози

Лікування кісти грудей можливе двома способами. Медикаментозна терапія показана при розмірах новоутворення до 1 см. При відсутності ефекту від консервативного лікування проводиться хірургічне видалення новоутворення кількома можливими способами:

 • пункція – вміст кісти видаляється тонкою голкою під контролем апарату УЗД.
 • лампектомія – видалення кісти зі збереженням тканин молочної залози під загальною анестезією.
 • резекція – видалення множинних кіст та новоутворень, що знаходяться глибоко в тканинах чи в протоках разом з частиною тканин молочної залози. Операція дозволяє видалити новоутворення при цьому зберегти орган.

Мастопатія

Мастопатія це патологія тканин, що виникає внаслідок зміни співвідношення епітеліальної та сполучної тканини в структурі молочної залози.  Такі зміни, в свою чергу, призводять до виникнення кістозних та фіброзних новоутворень. Мастопатія поширена у жінок репродуктивного віку і найчастіше пов’язана з гормональними порушеннями. За видами поділяється на дифузну, фіброзно-кістозну та вузлову.

Фактори ризику, що можуть спровокувати виникнення мастопатії:

 • спадковість;
 • захворювання, викликані порушенням роботи ендокринної системи – діабет, ожиріння, гіпотиреоз, метаболічний синдром, синдром полікістозу яєчників;
 • запальні захворювання репродуктивної системи;
 • хронічні захворювання печінки;
 • психоемоційні перевантаження та стреси;
 • репродуктивні фактори: пізня вагітність, відсутність вагітності, велика кількість абортів, раннє менархе, пізня менопауза;
 • відсутність сексуального життя, пізній початок сексуального життя (після 30 років), знижений сексуальний потяг.

Ознаки та симптоми мастопатії:

 • больові відчуття в молочних залозах;
 • відчуття тяжкості та розпирання в молочних залозах;
 • поява затверділих щільних новоутворень-вузлів;
 • тріщини на сосках або зміна їхнього шкірного покриву, виділення з сосків;
 • збільшення пахвових лімфовузлів.

Як діагностувати мастопатію

Мастопатії виявляються вже під час візуального огляду лікарем-мамологом та підтверджуються за допомогою мамографії в двох проекціях або під час УЗД молочних залоз. Додатковими діагностичними процедурами можуть бути призначені: пневмокістографія, біопсія тканин з цитологічним дослідженням, аналіз на гормони. Рання діагностика мастопатії важлива, бо одночасно є і профілактикою раку молочної залози.

Лікування мастопатії 

Як і у випадку лікування кіст, мастопатія має медикаментозний або хірургічний спосіб лікування. Медикаментозна терапія перш за все направлена на коригування ендокринних проблем. Пацієнткам призначаються гормональні лікарські засоби для усунення гормонального дисбалансу, а також негормональна терапія – дієта, вітаміни, імуномодулятори, нестероїдні протизапальні засоби, заспокійливі препарати. Хірургічне лікування – лампектомія (малоінвазивне видалення новоутворень грудей) або резекція молочної залози.

Фіброаденома молочної залози

Фіброаденома молочної залози відноситься до доброякісних новоутворень і виникає внаслідок заміщення залозистої епітеліальної тканини сполучною. 

Причиною виникнення фіброаденоми є гормональний дисбаланс – збільшення рівня естрогену з одночасним зниженням рівня прогестерону. Найбільший ризик утворення фіброаденоми виникає під час гормональних  змін в жіночому організмі - статеве дозрівання, вагітність, період лактації, часті аборти, менопауза. Інші причини, що можуть викликати фіброаденому:

 • запальні захворювання жіночої статевої системи;
 • безконтрольний прийом гормональних контрацептивів;
 • травми молочної залози;
 • захворювання щитовидної залози та печінки.

За морфологічними ознаками фіброаденоми поділяються на чотири основні типи:

Периканаликулярні – проліферація фіброзних та сполучних тканин навколо молочних протоків;

Інтраканаликулярні – сполучна тканина розростається в протоках молочної залози з щільним приляганням до стінок;

Змішані – поєднує ознаки двох попередніх типів, розростається навколо протоків та всередині них;

Листоподібні (філоїдні) – фіброепітеліальне новоутворення у вигляді декількох вузлів переплетених між собою. Для цього типу фіброаденоми характерним є швидкий ріст новоутворення та високий ступінь його малігнізації (перехід у злоякісний процес).

Діагностика фіброаденоми

Найчастіше виявити фіброаденому можна при самостійному огляді або під час планового візиту до мамолога. Фіброаденоми маленьких розмірів безболісні і не викликають дискомфорту. Наявність больових відчуттів, зміна кольору епітелію, деформація молочної залози, виділення з сосків свідчать про розвиток листоподібної фіброаденоми або якогось іншого новоутворення. 

Для підтвердження діагнозу фіброаденоми молочної залози необхідно пройти огляд лікаря–мамолога з обов’язковою мамографією або ультразвуковим дослідженням. Додатковим діагностичним обстеженням самої фіброаденоми є біопсія під УЗД-контролем.

Як лікується фіброаденома грудей

Медикаментозне лікування фіброаденоми направлене на корекцію гормонального фону, хірургічне лікування здійснюється двома способами:

 • енуклеація – видалення доброякісного новоутворення без видалення здорових тканин навколо пухлини;
 • секторальна резекція (лампектомія) – видалення самої пухлини та частини навколишніх здорових тканин.

Читати інші статті

20.09.2023

Малоінвазивні операції

Інформація для пацієнта

Детальніше

19.09.2023

Питний режим

Інформація для пацієнта

Детальніше

Запишіться на прийом

Ваше ім'я

Номер телефону

E-mail

Напрямок

Бажана дата

Коментар


//