Гепатоцелюлярна карцинома
Гепатоцелюлярна карцинома — це первинний рак печінки, тобто той, що розвивається з клітин печінки – гепатоцитів, на відміну від вторинного раку, що розвивається з метастази, викликаною іншою пухлиною.
Причини розвитку захворювання
Цей вид раку характеризується ураженням печінки внаслідок наявності одного з наступних факторів:
- вірусний гепатит B/C;
- цироз;
- алкоголізм;
- ожиріння;
- вплив токсичних речовин.
Частіше, даний вид злоякісних пухлин зустрічається в чоловіків, в яких в анамнезі наявні хронічні захворювання печінки, близько 80% гепатоцелюлярних карцином виникає на фоні цирозу.
Гепатоцелюлярна карцинома — це одна з тих локалізацій злоякісних пухлин, які важко діагностуються на ранніх стадіях з причини безсимптомності перебігу та через повільні, незворотні зміни, які відбуваються в організмі внаслідок росту пухлини.
Симптоми та діагностика
Слід звернути увагу на наступні симтоми враження печінки, які можуть вказувати на розвиток пухлини в печінці:
- біль в правому підребер'ї;
- відчуття важкості в животі;
- збільшення печінки;
- швидка втрата ваги;
- асцит (надування живота);
- втрата апетиту, апатія, субфебрильна температура;
- нудота, блювання;
- жовтяниця.
Фактори ризику для розвитку хвороби:
- алкоголізм
- перенесений чи наявний вірус гепатиту С, В,
- підвищена вага
- щонайменше 2-3 вищеописаних симптоми ураження печінки є підставою для негайного звернення до лікаря для діагностики стану печінки.
Як діагностується гепатоцелюлярна карцинома?
Першим етапом в діагностиці раку печінки є клінічне обстеження та збір анамнезу. Лікар задає питання, які допоможуть диференціювати рак від інших хвороб печінки.
Наступним обов'язковим етапом є проведення УЗД органів черевної порожнини та первинна візуалізація пухлини, визначення її локалізації. За підозри на наявність пухлини печінки проводиться КТ черевної порожнини з контрастуванням, для більш точного визначення локалізації пухлини та пошуку можливого вторинного ураження (метастазів).
Включення лабораторних аналізів в перелік обстежень є важливим в діагностиці раку печінки.
По-перше, загальний розгорнутий аналіз крові, печінкові, ниркові проби дозволяють оцінити загальний стан пацієнта та функціональний стан печінки.
По-друге, аналіз крові на наявність вірусів гепатиту дозволяє встановити ймовірну причину виникнення злоякісних змін в печінці та визначити подальшу тактику лікування.
Особливо важливим етапом в діагностиці раку печінки є проведення пункційної біопсії з подальшим визначенням морфологічного варіанту новоутворення. Вона повинна проводитися тонкою голкою під УЗД або КТ контролем.
Лікування
Лікування гепатоцелюлярної карциноми полягає у видаленні ураженої частини печінки, або трансплантації цілого органу. Променева терапія та хіміотерапія використовується, але має низьку ефективність. Можливе лікування таргетними препаратами, хіміо- та радіоемболізація печінки. Тактика лікування визначається з лікарем-онкологом після ретельного обстеження пацієнта та оцінки всіх ризиків.
Запишіться на прийом
Ваше ім'я
Номер телефону
Напрямок
Бажана дата
Коментар