частные больницы киева
приватные клиники киева

Мобільний застосунок
«Особистий кабінет пацієнта»

лечение рака в киеве
с.Ходосівка

Герніопластика - видалення грижі живота

Герніопластика (від "hernia" -  грижа) – це хірургічна операція для лікування грижі живота. Грижосічення є обов'язковою операцією, щоб запобігти важким ускладненням, таким як защемлення грижі, порушення функції та некроз тканин органу у грижовому мішку.

Грижа або кила, це випинання внутрішнього органу черевної порожнини крізь природний або набутий отвір в тканинах стінки живота. Кила утворюється через слабкість черевної стінки чи анатомічного отвору, або може бути патологію, як от порушення цілісності м'язової та сполучної тканини чи діафрагми. Як правило у грижовий мішок потрапляє та чи інша частина кишківника, але зміщення в килу може статися з будь-яким рухливим органом черевної порожнини.

Від місця виникнення дефекту походять різні види гриж:

  • пахвинна (пахова грижа) спричинена виходом частини кишківника через пахвинний канал
  • стегнова грижа виникає через випинання петлі кишківника через стегнове кільце
  • пупкова грижа проявляється випинанням частини кишківника через пупкове кільце.
  • грижа білої лінії живота виникає при розходженні м'язів передньої стінки живота над пупком. В отвір може провалитися внутрішній орган черевної порожнини, розташований в місці отвору.
  • діафрагмова кила спричиняє переміщення органів черевної порожнини в грудну порожнину внаслідок патології чи дефекту отвору діафрагми.

 Окремо можна виділити післяопераційну грижу, яка виникає в м'язовому шарі біля хірургічного рубця проведеної раніше відкритої операції на органах черевної порожнини. 

За статистикою, найчастіше проводяться герніопластика пахової грижі, герніопластика пупкової грижі та післяопераційної (рубцевої) грижі та герніопластика грижі білої лінії живота. Втім, грижа як така є одним за найбільш частих дефектів черевної стінки не лише в Україні, але й у всьому світі.

Грижосічення – єдиний ефективний вид лікування грижі. Зволікати та відкладати видалення грижі не варто через великий ризик ускладнень: 

  • защемлення грижі
  • невправність грижі
  • запалення грижі та навколишніх тканин та органів
  • утворення спайок
  • непрохідність кишки або інші порушення внутрішніх органів
  • забій органів у грижовому мішку

Часто невеликі випинання пацієнти вправляють самостійно. Та навіть малі кили можуть защемлятися м'язами та призвести до різкого погіршення функціонування утисненого органу, а з часом до некрозу його тканин через відсутність кровопостачання до них. В таких випадках лікування грижі ускладнюється та проводиться ургентно, що додає свої труднощі до підготовки, проведення операції та контролю стану пацієнта. 

Методи герніопластики

Всі сучасні оперативні втручання можливі двома методами – традиційною відкритою операцією – лапаротомний метод, та малоінвазивним хірургічним втручанням через малі проколи стінки живота –  лапароскопічний метод. 

Лапароскопічна герніопластика

В багатьох випадках грижосічення виконується лапароскопічно. Це щадний для пацієнта спосіб видалення грижі, який не передбачає великого розтину тканин, а отже певним чином може запобігти розвитку післяопераційної грижі, які часто виникають на місці хірургічного рубця після відкритої операції.

Лапароскопічна герніопластика проводиться через невеликі проколи в місці оперування, в які вводиться хірургічний інструмент та трубка з камерою – за її допомогою лікар бачить оперативний простір та орган, який оперує.

Після такої операції лишаються лише маленькі шрами, значно зменшується больовий синдром, ризик запалення та набряку в ділянці оперування після втручання.

Лапароскопічна герніопластика можлива при всіх видах гриж, однак може бути протипоказана в окремих випадках через складність патології або через супутні захворювання.

Традиційний метод герніопластики

Відкрита герніопластика проводиться тоді, коли лапароскопічний метод лікування грижі не можливий. Для того, щоб видалення грижі було безпечним, ефективним та кила не виникла знову, необхідна зважена оцінка конкретного випадку. 

Для лікування грижі в «Клініці Мануфактура» необхідно звернутися на консультацію до хірурга. Лікар проведе огляд, аналіз історії хвороб, щоб з'ясувати причину виникнення грижі, та призначить додаткове обстеження, щоб оцінити розміри, форму кили, з'ясувати зміни тканин, що призвели до патології.

Для повної картини захворювання за допомогою ультрасонографії (УЗД) або рентгену оцінюється стан органів черевної порожнини, що змінили розташування, уточнюються спайкові процеси, стан навколишніх тканин та органів тощо. 

Якщо кила ускладнена захворюванням органу, формою, повторними операціями на черевній порожнині та в ділянці виникнення кили, ретельне візуальне обстеження за допомогою КТ або МРТ, а в окремих випадках лапароскопічна діагностика черевної порожнини, буде запорукою вибору найкращого методу лікування грижі.

Як проводиться герніопластика?

Операція герніопластики має дві задачі:

1. усунути грижовий мішок: повернути випнутий орган на фізіологічне місце

2. закрити дефект черевної стінки: виконати пластику грижі, зміцнити черевну стінку, щоб виключити рецидив грижі у майбутньому

Операція ускладнюється при защемленні грижі або інших ускладненнях грижі. Так, при наявності некротичних процесів, окрім вправляння кишківника, доводиться видаляти його частину, а також спайки, які неодмінно з’являються при тривало нелікованих грижах.

Методів пластики грижі є декілька, але в головному вони зводяться до:

  • усунення дефекту власними тканинами пацієнта, їх натягуванням та зшиванням
  • застосування спеціальної еластичної сітки-імпланта

Герніопластика власними місцевими тканина можлива за певних умов, як от стан самих тканин, вік пацієнта, розміри грижі та наявні ознаки ризику рецидиву кили. Цей спосіб, також може спричинити у майбутньому порушення функціональності тканин, які використовувались в герніопластиці, а також тривалий фізичний дискомфорт у післяопераційному періоді відновлення. 

Зміцнення черевної стінки імплантованою сіткою є дуже хорошою альтернативою та єдиним правильним варіантом при грижах великого розміру. Цей метод герніопластики здатний в найбільшій мірі мінімізувати або взагалі виключити повторну появу грижі. 

Пацієнтам не слід переживати щодо імпланту, адже сучасні матеріали еластичні, абсолютно невідчутні, не впливають на рухливість та не несуть ризиків при застосуванні. Існує дуже малий відсоток випадків відторгнення імпланту, який як правило, враховується та оцінюється при плануванні операції на етапі обстеження пацієнта. 

Сучасні операції здебільшого використовують комбінацію обох методів, крім випадків, коли натягування не можливе чи не матиме сенсу. Наприклад, герніопластика пахової грижі виконується без натягання, а із застосуванням сітки-імпланта.

Лапароскопічний метод лікування грижі не виключає виконання всіх етапів видалення кили, включаючи видалення некротичних тканин та імплантацію сітки для зміцнення стінок черева. 

Протипоказання до проведення герніопластики

Показанням до проведення герніопластики є наявність грижі будь-якого розміру.  Протипоказання до хірургічного лікування грижі можуть бути абсолютними або допоки вони не будуть усунені.

Хірургічне лікування грижі не проводять:

  • дуже маленьким дітям 
  • за гострих інфекційних захворювань 
  • за наявності вогнища хронічної інфекції
  • при загостренні хронічних захворювань
  • при невиліковних інших хворобах
  • при вагітності (друга половина терміну)
  • інфаркт
  • інсульт у гострій стадії
  • при декомпенсаціях серцево-судинної, легеневої чи інших систем.

На період неможливості провести операцію з видалення грижі або при абсолютних протипоказаннях до неї, для вправних гриж рекомендовано носити бандаж. Носити бандаж при невправній грижі категорично протипоказано.

Відновлення після грижосічення

Стан пацієнта після видалення грижі дуже залежить від методу оперування. Так, традиційна відкрита операція часто супроводжується:

  • вираженим больовим синдромом, 
  • набряком тканин в області оперування
  • запальними процесами більшого чи меншого ступеню в місці розтину

Малоінвазивна лапароскопічна герніопластика зменшує всі ці наслідки операції в рази.

На післяопераційний стан хворого також впливає його вік, обсяг та особливості проведеної операції, наявність ускладнення грижі, наприклад, її ущемлення чи запалення, супутні захворювання. 

Тому стан та відновлення після герніопалстики дуже індивідуальний. Реабілітація після проведеної операції направлена на:

  • запобігання інтоксикації та зневоднення
  • пригнічення інфекції
  • профілактика та лікування ускладнень з боку дихальної та серцево-судинної системи
  • відновлення функції травного каналу 

Переваги герніопластики у «Клініці Мануфактура»

Кожна грижа передньої черевної стінки має особливості діагностики, оперативного лікування та методів пластики. Найважче лікуються рецидивні та запущені грижі. Ефективна та якісна герніопластика можлива за трьох умов:

  • ретельна діагностика кили, залучених тканин та органів
  • правильний вибір методу видалення та пластики грижі
  • майстерність хірурга

Попри те, що герніопластика є найпоширенішою операцією, виконати яку можуть в будь-якій лікарні в Києві, ми впевнені, що відповідаємо всім трьом умовам якісної та ефективної хірургії гриж на високому кваліфікованому рівні.

В «Клініці Мануфактура» проводиться хірургія всіх видів гриж живота, в тому числі рецидивні:

  • герніопластика пахової грижі
  • герніопластика пупкової грижі 
  • герніопластика грижі стравохідного отвору діафрагми
  • герніопластика грижі білої лінії живота 
  • герніопластика стегнової грижі
  • герніопластика післяопераційної грижі

Операції виконуються і традиційним відкритим способом, і лапароскопічно. Ми завжди ретельно вивчаємо захворювання та стан пацієнта, щоб обрати найбільш відповідний, безпечний та надійний спосіб лікування грижі живота.

Запишіться на прийом

Ваше ім'я

Номер телефону

E-mail

Напрямок

Бажана дата

Коментар


//