Хімієтерапія при раку легенів
Хімієтерапія як один з видів медикаментозного лікування раку легень призначається в комплексі з іншими методами протипухлинної терапії, як хірургічне втручання та променева терапія.
Хімієтерапія раку легень може включати препарати системної хімієтерапії та інше медикаментозне лікування. Медикаментозне лікування передбачає препарати таргетної терапії та імунотерапії. Вибір препаратів визначається типом клітин, з яких походить пухлина, або типом аномальних змін, які спричинили виникнення та виживання ракових клітин. Для призначення медикаментозного лікування раку проводяться спеціальні дослідження біомаркерів ракових клітин, що виявляють мутації чи аномалії клітини, та визначають їхню чутливість до певних груп препаратів.
Якщо гістологічний аналіз показав відсутність біомаркера, вибір хімієтерапевтичного лікування раку ґрунтується на:
- типі ракової клітини
- функціональному статусі пацієнта: його здатності виконувати повсякденну діяльність і бути фізично активним.
- наявності фонових захворювань та необхідності прийому інших ліків.
Системне лікування призначається пацієнтам з фізичним статусом від 0 до 2 балів. При статусі 3-4 бали, призначається паліативне лікування або таргетна терапія за показаннями. При функціональному статусі 0-1 бали, якщо немає протипоказань, медикаментозне лікування раку може включати імунотерапію.
Хімієтерапія раку легень призначається довічно, якщо після всіх видів лікування рак повністю не зник. В такому випадку хімієтерапія направлена на стримування онкологічного процесу і триватиме, поки стан пацієнта дозволяє її проводити.
Хімієтерапія при недрібноклітинному раку легенів
При недрібноклітинному раку легенів (НДРЛ) хімієтерапія призначається не всім пацієнтам.
- Якщо хворобу виявлено на 0 стадії, коли пухлина обмежена оболонкою дихальних шляхів та не проникає в легеневу тканину, хімієтерапевтичне лікування раку може не знадобитися. Таким пацієнтам проводять лише оперативне втручання.
- Для пацієнтів з I стадією недрібноклітинного раку легені, після видалення пухлини хімієтерапію призначають для зниження ризику рецидиву захворювання.
- При ІІ та ІІІ стадії хімієтерапія при недрібноклітинному раку легень буде призначена і перед, і після операції. Обидва варіанти оцінюються лікарями індивідуально з урахуванням типу ракових клітин, розміру та розташування пухлини, стану пацієнта та результатів видалення пухлини чи ефективності інших методів лікування, які були проведені.
- Недрібноклітинний рак легенів IIIB стадії часто добре лікується поєднанням хімієтерапії з променевою терапією (відома як хімієпроменева терапія). Як і на інших стадіях раку легенів, лікування залежить від загального стану здоров’я пацієнта і можливості проведення операції. Якщо рак лишається під контролем після 2-х сеансів хімієпроменевої терапії, для підтримки стабільності терапевтичного ефекту може бути призначена імунотерапія протягом року.
- IVA або IVB стадії недрібноклітинного раку легенів це запущені форми хвороби. Рак вже поширився і стан пацієнта, як правило, складний. Хімієтерапевтичне лікування буде залежати від кількості та місця поширення метастазів, та можливості призначаити таргетну чи імунотерапію. Якщо рак спричинений генними мутаціями клітин, може бути запропонована таргетна терапія. При високому рівні білка PD-L1 можна призначити імунотерапевтичні препарати. На цій стадії раку, стан пацієнта дозволяє призначити лише один хімієтерапевтичний препарат, або ж лише променеву терапію, якщо стан пацієнта дуже важкий.
- Якщо недрібноклітинний рак легенів прогресує під час лікування або рецидивує через певний час після, призначення терапії залежить від вже отриманого лікування. При рецидивах лише у лімфатичні вузли між легенями, хімієтерапія призначається разом із променевою терапією в тому випадку, якщо раніше радіотерапія ще не проводилася. При рецидиві раку у віддалені органи, варіантами вибору будуть лікування хімієтерапевтичними, таргетними та/або імунопрепаратами за результатами додаткового обстеження.
Схема хімієтерапії при недрібноклітинному раку легенів складається, як правило, з двох препаратів. Коли комбінація двох препаратів недоцільна, при прогресивних стадіях раку та слабкому фізичному стані пацієнта, вибирається один препарат.
Хімієтерапія при дрібноклітинному раку легенів
Дрібноклітинний рак легенів (ДКРЛ), як правило, діагностують пізно, коли хвороба вже поширилася, і застосування лише хірургічного втручання або лише променевої терапії не вплине на всі клітини раку. Тому хімієтерапія при дрібноклітинному раку легенів буде обов’язковою.
При локальній стадії ефективна хімієпроменева терапія. При прогресивному раку хімієтерапевтичне лікування, скоріш за все, буде основним методом, можливо, доповнений імунотерапією та променевою терапією.
Хімієтерапія при дрібноклітинному раку легенів передбачає два варіанти комбінації двох хімієпрепаратів та препарати імунотерапії. Вибір ліків обумовлюється їхньою ефективністю до клітин діагностованого типу раку, ступені токсичності для пацієнта, а також зручності застосування. Якщо рак прогресує або рецидивує, обирають інші препарати, але уже в монотерапії.
Таргетна терапія раку легень
Таргетна терапія раку легень направлена лише на клітини з певним видом мутації гена в ній. Для її призначення проводиться дослідження біомаркерів ракових клітин. За ним виявляють тип мутації та підбирають відповідний препарат лікування. Якщо хімієтерапевтичне лікування раку розпочалося до отримання результату аналізу біомаркерів, і результат аналізу вказує на можливість проведення таргетного лікування, таке лікування призначається або після завершення початого курсу, або курс заміняється на таргетну терапію.
Імунотерапія при раку легень
Імунотерапія спирається на природні механізми організму захисту від хвороб. В хімієтерапії раку легень, препарати імунотерапії блокують PD-L1 білок, через який відбувся збій імунного захисту проти раку, і таким чином відновлюють роботу імунної системи пацієнта.
Імунотерапія раку легень буде показана не для всіх видів раку. Її призначення базуватиметься на результатах молекулярного дослідження кількості ракових клітин з білком PD-L1.
Проведення та тривалість курсу хімієтерапії
Хімієтерапія раку легень проводиться циклами, коли дні лікування змінюються відпочинком. Один курс хімієтерапії може складатися з кількох циклів.
Цикли найчастіше тривають 3 або 4 тижні. Графік прийому ліків залежить від препаратів, а загальна тривалість курсу хімієтерапії раку легенів визначається індивідуальним планом лікування.
При складанні плану хімієтерапії при раку легень враховують:
- типу пухлини та призначених для її лікування препаратів
- стадії захворювання та функціонального статусу пацієнта
- тяжкості перенесення побічних ефектів
- мети курсу (лікувальна чи паліативна)
Більшість препаратів хімієтерапевтичного лікування раку легень вводяться інфузіями, тобто крапельницями. Окремі препарати таргетної терапії та системної хімієтерапії можуть бути у формі таблеток. Препарати імунотерапії лише у вигляді крапельниці.
Тривалість інфузії імунотерапії від 30 до 60 хвилин за один сеанс. Вони проводяться щотижня, кілька тижнів поспіль. Як правило препарат призначають доти, доки він ефективний і рак не прогресує.
Протипоказання до хімієтерапії раку легенів
Хімієтерапію раку легень не призначають, якщо потенційні ризики для життя вищі за переваги лікування. Пацієнти, які окрім раку легень мають важкі основні захворювання, можуть мати протипоказання до певних хімієтерапевтичних препаратів. Перед призначенням препаратів враховуються:
- наявність захворювань, що є абсолютними протипоказаннями до призначення препарату
- функціональний статус та вік пацієнта
- прогресування хвороби
- ускладнення після перенесеної операції
- побічні дії променевої терапії
Основні абсолютні протипоказання:
- вагітність
- велика втрата жирової та м’язової маси
- легенево-серцева недостатність
- тяжкі порушення кровотворної системи
- втрата функції нирок та печінки
- порушення мозкового кровообігу
- загроза розпаду пухлини
Імунотерапія протипоказана:
- пацієнтам з імунодефіцитом та аутоімунними захворюваннями.
- пацієнтам, яким необхідно приймати інші медикаменти, котрі впливають на ефективність або безпечність імунотерапії
- пацієнти з функціональним статусом 3-4 бали.
Реабілітація після хімієтерапії
Реабілітація після лікування хімієпрепаратами потрібна для максимально швидкого відновлення функцій організму, які піддаються шкідливому впливу побічних дій препаратів.
З одного боку, організм відновлюється сам – вся видільна система працює на виведення залишків ліків чи продуктів розпаду. З іншого боку, тілу може не вистачати ресурсів для повноцінного або достатньо швидкого відновлення, тому потрібна додаткова медикаментозна підтримка.
Відновлювальна терапія призначається за потребою, між курсами та між циклами одного курсу лікування:
- Медикаменти для відновлення показників крові та усунення дефіциту мінералів та вітамінів, які виникають через вплив хімієпрепартів на систему кровотворення та травлення.
- Препарати для відновлення нормальної роботи органів травлення та видільної системи, функції яких найчастіше порушуються через прийом ліків.
- Лікування розладів, які можуть виникнути через вплив хімієпрепаратів. Кожен препарат може спричинити появу у пацієнта вторинного захворювання.
Побічна дія ліків не завжди і не для всіх пацієнтів однакова. Пацієнтові важливо повідомляти лікаря про появу всіх симптомів, які виникли чи посилилися під час курсу хімієтерапевтичного лікування раку. Реабілітація після хімієтерапії як правило є частиною підтримувальної (паліативної) терапії в індивідуальному плані лікування кожного пацієнта. Повідомивши лікаря про появу нових симптомів чи станів під час або після лікування, дозволять лікареві призначити вам відповідну реабілітацію.
Реабілітація повинна також включати:
- максимально можлива фізична активність
- збалансована дієта та достатній прийом їжі
- дотримання питного режиму
- відмова від шкідливих звичок
Чим здоровіший спосіб життя веде пацієнт під час курсів лікування, тим швидше відбувається відновлення організму.
Чому варто обирати «Клініку Мануфактура» для хімієтерапії раку легень?
Центр Онкології «Клініку Мануфактура» одна із сучасних клінік лікування раку в Києві.
- Наші лікарі регулярно проходять додаткове стажування та беруть участь у професійних конференціях, які проходять не лише в Україні, але й за кордоном.
- Ми працюємо виключно за сучасними протоколами та настановами прийнятими всім міжнародним онкологічним товариством як найкращий досвід ефективної допомоги онкохворим.
- Ми співпрацюємо лише з акредитованими компаніями-постачальниками та виробниками оригінальних препаратів та генериків
- Використовуємо автоматизовані апарати введення ліків, які виключають можливість передозування.
- Контроль дотримання кожного призначення виконується на трьох рівнях медичного персоналу.
Для призначення курсів хімієтерапії клінічний онколог призначає онкологічний консиліум, де ретельно вивчається медична документація пацієнта та висновки всіх лікарів. Для складання плану медикаментозного лікування раку легенів та комплексу інших методів протипухлинного лікування може знадобитися додаткова діагностика. Для кожного пацієнта ми призначаємо індивідуальне лікування, найбільш відповідне його випадку захворювання.
Запишіться на прийом
Ваше ім'я
Номер телефону
Напрямок
Бажана дата
Коментар