Хімієтерапія при раку прямої кишки
Рак прямої кишки часто описується у терміні колоректальний рак, який також охоплює рак товстої кишки. Хоча обидва раки схожі, лікування різні. Схема хімієтерапії колоректального раку залежатиме не в останню чергу від локалізації пухлини – в прямому чи товстому кишківнику.
Основний метод лікування раку прямої кишки це хірургічна операція. Також саме під час операції лікар зможе точно оцінити рівень інвазії раку для визначення стадії захворювання та вибору наступних кроків лікування, в тому числі хімієтерапевтичного.
Хімієтерапевтичне лікування раку прямої кишки як додатковий метод лікування призначається:
- при ранньому раку
- при місцево розповсюдженому неметастатичному раку
- при рецидиві неметастатичного раку
Хімієтерапія раку прямої кишки як основний метод лікування призначається:
- при рецидиві неоперабельного раку
- при метастатичному раку
- як паліативне лікування
Види хімієтерапії при раку прямої кишки
1. Хімієтерапія як метод зупинки онкологічного процесу та знищення ракових клітин призначається до операції, щоб зменшити розмір утворення та зупинити поширення клітин в лімфатичні вузли та сусідні тканини. Це називається неоад’ювантна хімієтерапія, і у випадку раку прямої кишки вона може призначатися:
- курсами поліхімієтерапії. Отримання декількох хімієпрепаратів в одному курсі.
- у складі тотальної неоад’ювантної терапії у вигляді хімієрадіотерапії. Це метод поєднання фракцій променевої терапії та курсів хімієтерапії, які проводяться в той самий період. Хімієпрепарати значно підсилюють дію радіотерапії у знищенні ракових пухлин.
- курсами монохімієтерапії. Лікування одним препаратом.
Неоад’ювантна хімієтерапія показана, якщо вже при клінічній оцінці рак має ІІ стадію. Показана вона також якщо:
- в ході хірургічного висічення новоутворення, виявилося, що пухлина має більший розмір (> Т1 за TNM класифікацією).
- якщо гістологічний аналіз видаленої Т1 пухлини показує клітини високо ступеня злоякісності.
- якщо гістологічний аналіз видалених тканин та лімфовузлів вказує на більшу стадію раку, ніж при клінічній оцінці захворювання.
- якщо це рецидив місцево розповсюдженого колоректального раку.
2. Після операції з видалення пухлини прямої кишки, проводять ад’ювантну хімієтерапію. У випадку поширення раку в лімфатичні вузли (ІІІ стадія раку) та поширення в інші органи (IV стадія), вона буде обов’язковим етапом лікування. Мета ад’ювантної хімієтерапії – знищити ракові клітини, які могли залишитися після видалення уражених тканин та поширитися по тілу через лімфатичні вузли.
3. Якщо операція та хімієтерапевтичне лікування раку прямої не можуть вилікувати рак, призначається паліативна хімієтерапія, як спосіб контролю захворювання. Паліативне лікування призначають доти, доки воно лишається ефективним та безпечним для пацієнта.
Основні побічні ефекти після хімієтерапії
Хімієтерапевтичне лікування раку прямої кишки викликає побічні ефекти. Більшість з них минає після закінчення прийому препаратів, що їх викликають. Деякі побічні ефекти лишаються на довший час. Препарати, що застосовуються в хімієтерапії раку прямої кишки, мають таку побічну дію:
- Пошкодження нервів пальців рук та ніг (нейропатія). Проявляється оніміннями, поколюваннями, судомами та болями.
- Спазми в животі, нудота, діарея
- Втрата волосся
- Кистьово-підошовний синдром (або синдром стопи). Розпочинається з почервоніння долоні або стопи, прогресує до набряку, можуть з'являтися болючі пухирі.
Будь-які хімієпрепарати впливають на функцію кровотворення, тому спричиняють зміни у складі крові. Курси хімієтерапії супроводжуються постійним контролем складу крові та відповідної медикаментозної підтримки для відновлення її показників.
Тривалість курсу хімієтерапії раку прямої кишки
Скільки триває хімієтерапія при раку прямої кишки залежить від:
- препарату, який призначено
- протоколу лікування конкретного типу раку
- мети призначення хімієтерапії в індивідуальному плані лікування
- фізичного стану пацієнта
Наприклад, в більшості випадків місцево розповсюдженого раку прямої кишки хімієтерапевтичне лікування триває від 12 до 16 тижнів. При паліативній хімієтерапії колоректального раку вона може тривати кілька років.
Реабілітація після хімієтерапії
Відновлення після хімієтерапії раку прямої кишки полягає у лікуванні побічних дій, що виникли в процесі лікування. Це індивідуальна програма медикаментозної терапії, дієтотерапії, фізіотерапії, яка складається лікарем після оцінки скарг пацієнта та отримання результатів лабораторних аналізів чи проведених обстежень.
Часто підтримуюча терапія потрібна під час лікування, щоб зняти важкі симптоми та дати можливість продовжити курс хімієтерапії. Крім лабораторних аналізів, за якими лікар призначає необхідну підтримуючу терапії, проводиться медичний огляд та спостереження пацієнта. Обов’язково повідомляйте лікаря про симптоми та розлади, що вас турбують. Більшість станів можна значно покращити вже під час хімієтерапеватичного лікування раку, не чекаючи закінчення курсу.
Харчування після хімієтерапії раку прямої кишки
Харчування пацієнта це основа реабілітації і під час хімієтерапевтичного лікування раку прямої кишки у дні, коли не проводиться хімієтерапія, і по закінченню програми лікування.
Від отримання поживних речовин і здатності травної системи виконувати свої функції залежать ресурси організму для продовження лікування та повного відновлення і одужання. Тому необхідна збалансована та здорова дієта, яка максимально щадна до травної системи, ураженої побічними діями хімієпрепаратів.
Рекомендації онкологів «тарілки здорового харчування» під час та після лікування раку:
- щоденний раціон має складатися переважно з рослинних продуктів: фрукти (20%), овочі (30%), бобові (20%) та страви із цільного зерна (30%).
- рекомендовані джерела жирів: рослинні (оливкова, ріпакова), авокадо, насіння та горіхи, холодноводна риба.
- рекомендовані джерела білків: птиця, риба, бобові, нежирні молочні продукти, яйця та горіхи
- Обмеження:
- споживання червоного м’яса: яловичина, свинина або баранина не більше 0,5 кг вареного м'яса на тиждень.
- відмовитися або обмежити споживання обробленого м'яса, такого як шинка, хот-доги, ковбаси та бекон.
- обмежте вживання рафінованого цукру до <6 чайних ложок у щоденному раціоні.
- відмовитися або максимально обмежити споживання оброблених продуктів з високим вмістом жиру, крохмалю або цукру, таких як чипси, печиво, батончики, десерти.
- обмежте споживання смаженої їжі
- під час лікування алкоголь потрібно повністю виключити, а після лікування максимально утриматися від вживання.
Під час курсів лікування пацієнти часто не можуть харчуватися через розлади у сприйманні смаку та запаху чи перетравлення їжі. Необхідно наперед продумувати меню у дні лікування, враховуючи можливі симптоми, та мати декілька варіантів у способах приготування страв, або заміни продуктів.
! Пам’ятайте, що тривалі періоди голодування можуть погіршити адекватне споживання калорій та поживних речовин, тому старайтеся не допускати «голодні дні».
Особливості хімієтерапії раку прямої кишки у «Клініці Мануфактура»
- Найпоширеніший сучасний підхід хімієтерапевтичного лікування раку прямої кишки полягає у поєднанні його з променевою терапією. В нашому Центрі онкології у Києві ми проводимо такі куси на сучасному лінійному прискорювачі Elekta Infinity. Цей апарат підтримує всі функції сучасного променевого лікування з максимальним контролем дози та мішені опромінення. Це дозволяє нам призначати хімієпроменеве лікування, уникаючи важких побічних ефектів та наслідків, зберігаючи високі результати ефективності.
- Ми призначаємо лише оригінальні препарати та генерики, від світових та сертифікованих в Україні виробників ліків.
- Ми активно застосовуємо порт-системи, що значно полегшують пацієнтам отримувати хімієтерапеватичне лікування раку прямої кишки.
- Ми лікуємо лише за міжнародними протоколами, що мають доведену терапевтичну дію, відстежуємо та впроваджуємо зміни та новації в онкологічній практиці.
Запишіться на прийом
Ваше ім'я
Номер телефону
Напрямок
Бажана дата
Коментар