частные больницы киева
приватные клиники киева

Мобільний застосунок
«Особистий кабінет пацієнта»

лечение рака в киеве
с.Ходосівка

Об'ємно-модульована дугова терапія (VMAT)

Об’ємно-модульована дугова терапія (VMAT) — це форма радіотерапії, яка націлює опромінення на пухлини, не піддаючи здорові тканини шкідливому впливу. Час одного сеансу лікування пухлини методом VMAT складає до 20 хвилин і забезпечує оптимальну дозу опромінення для знищення ракових клітин. 

Об’ємно-модульована дугова терапія (VMAT) - одна з форм дистанційної променевої терапії, необхідної для лікування раку. Методика VMAT передбачає, що посилаючи низку променів різної сили, апарат обертається навколо пацієнта. VMAT променева терапія застосовується при різних видах раку, включаючи рак передміхурової залози, рак легень і рак голови, шиї тощо.

Що таке VMAT-метод променевої терапії?

Об’ємно-модульована дугова терапія, це відносно новий тип зовнішньої променевої терапії – лікування проводиться апаратом на відстані від пацієнта, який направляє безперервні дози випромінювання на пухлину. Це також одна із форм відомої променевої терапії з модуляцією інтенсивності (IMRT), при якій різні дози випромінювання націлюються на пухлину кількома меншими пучками замість одного пучка випромінювання. Така техніка дозволяє застосувати високі дози радіації на ракові клітини, не піддаючи навколишні здорові тканини шкідливій дозі випромінювання.

Під час сеансу VMAT променевої терапії пацієнт отримує індивідуально розраховану дозу опромінення у вигляді маленьких променів фотонів різної інтенсивності, при цьому апарат робить один або кілька обертів навколо тіла або рухається дугою. Коли лінійник робить оберт навколо пацієнта, він постійно регулює форму та силу променів, спрямованих на пухлину так, щоб висока доза випромінюванні націлювалася лише на пухлину, оминаючи здорові тканин. Швидкість випромінювання та обертання навколо ділянки впливу дозволяє проводити кожну процедуру всього за кілька хвилин.

В нашому центрі лікування пухлин методом об’ємно-модульованої дугової терапії проводиться на лінійному прискорювачі Elekta Infinity (рік виробництва 2022).

Коли в радіотерапії застосовується VMAT-методика?

Точність дозування та доправлення опромінення об’ємно-модульованої дугової терапії, робить її хорошим варіантом при лікуванні пухлин складної форми або пухлин, розташованих поблизу життєво важливих органів. Наприклад, радіотерапія з VMAT буде рекомендована для пухлини, що оточила орган.

VMAT часто застосовується при радіотерапевтичному лікуванні раку передміхурової залози, раку голови та шиї, раку легень та багатьох інших, включаючи:

 • Анальний рак
 • Рак головного мозку
 • Рак молочної залози
 • Рак шийки матки
 • Колоректальний рак
 • Рак стравоходу
 • Рак легенів
 • Рак носоглотки
 • Рак ротоглотки

Як проводиться радіотерапія з VMAT?

Як і в інших формах променевої терапії, методика об’ємно-модульованої дугової терапії проводиться з попередньою підготовкою. За допомогою КТ апарату визначаються мішень опромінення та прилеглі тканини, які необхідно оминути, відтак проводиться розрахунок необхідної дози впливу. Лікар робить розмітку місця опромінення на тілі пацієнта чи на спеціально виготовленій масці. Передпроменева підготовка, ще називається КТ-симуляцією, часто потребує більше часу ніж безпосередньо сеанс опромінення і може складатися з кількох сеансів симуляції.

Під час сеансу лікування апарат повільно обертається навколо пацієнта, випромінюючи пучки різної форми та різної інтенсивності, промені можуть мати розміри приблизно 2,5х5мм. Для отримання повної дози опромінення VMAT-методом зазвичай достатньо лише одного або двох обертів за сеанс лікування. Сеанс терапії триває близько 20 хвилин. Пацієнт не відчує дію променів, а перебіг сеансу радіотерапевт контролює в режимі реального часу. Після проведення лікувального сеансу пацієнт повертається додому.

Кількість сеансів опромінення та графік їх проведення залежать від діагнозу та загального плану лікування онкологічного захворювання. 

Переваги лікування раку методом VMAT променевої терапії

Головні переваги об'ємно-модульованої дугової терапії це точність, швидкість та можливість пристосувати радіотерапію до пухлин складної форми.

 • Завдяки точності VMAT променева терапія проходить більш безпечно для прилеглих здорових тканин.
 • Швидкість доправлення випромінювання при VMAT складає близько двох хвилин, а то і менше. Швидкість доставки підвищує і точність проведення радіотерапії, та значно скорочує час, коли пацієнтові необхідно лежати нерухомо. 

Побічні ефекти променевої терапії методом VMAT

Побічні ефекти виникають при будь-якому методі променевої терапії. Метод об’ємно-модульованої дугової терапії особливий тим, що вдається максимально уникнути опромінення здорових структур, а це в свою чергу, зменшує прояв побічної дії. 

На відміну від ракових клітин, які під дією радіотерапії гинуть через пошкодження єдиної нитки ДНК і не мають більше здатності до відтворення, здорові клітини мають дві нитки ДНК, і відновлюють здатність до відтворення після припинення радіактивного впливу. Точний розрахунок дози опромінення та технологія, яка забезпечує уникнення впливу на здорові органи, дозволяють зменшити побічний ефект, якщо певного пошкодження клітин не оминути.

Які саме побічні прояви від променевого лікування матиме пацієнт залежить від зони, в якій проводиться променеве лікування, але поширеними і частими проявами є:

 • втома
 • подразнення шкіри (сухість, свербіж, почервоніння, набряк)
 • розлади травлення як нудота, блювання, діарея
 • головні болі
 • втрата волосся

Прояв побічної дії та швидкість відновлення після променевої терапії дуже індивідуальні, як і процес лікування. Організм може відновитися одразу після закінчення курсів радіотерапії, а може тривати кілька місяців до повного одужання.

Вартість VMAT-променевої терапії

Загальна вартість лікування променевою терапією з методикою VMAT залежить від кількості курсів променевої терапії, які необхідні у конкретному випадку захворювання. Вартість складатиметься з ціни КТ-топометричної підготовки та планування сеансу радіотерапії методом VMAT, та сеансів VMAT-променевої терапії. Якщо курс радіотерапії потребує використання індивідуально виготовленої маски, вартість її виготовлення нараховується додатково. 

Вартість послуг

+
Променева терапія
Послуга
Ціна
КТ-топометрична підготовка із застосуванням гейтінгу (синхронізація з диханням)
9 450 грн.
КТ-топометрична підготовка і розробка плану краніоспінального опромінення
10 970 грн.
КТ-топометрична підготовка і розробка плану лікування непухлинних захворювань, 3D-методика
5 240 грн.
КТ-топометрична підготовка і розробка плану лікування, 3D-методика
8 000 грн.
КТ-топометрична підготовка і розробка плану лікування, IMRT-методика
8 360 грн.
КТ-топометрична підготовка і розробка плану лікування, VMAT-методика
8 360 грн.
КТ-топометрична підготовка і розробка плану лікування, SRS-методика (радіохірургія)
29 370 грн.
Топометрична підготовка і розробка плану до лікування з використанням електронного випромінювання
3 990 грн.
Проведення сеансу променевої терапії (непухлинні захворювання), 3D-методика
2 150 грн.
Проведення сеансу променевої терапії, 3D-методика
2 835 грн.
Проведення сеансу променевої терапії, IMRT-методика
3 990 грн.
Проведення сеансу променевої терапії, VMAT-методика
3 990 грн.
Проведення сеансу променевої терапії, SRS-методика (радіохірургія)
48 615 грн.
Проведення сеансу променевої терапії з використання електронного випромінювання
2 835 грн.
Проведення сеансу променевої терапії з використанням гейтінгу (синхронізація з диханням)
4 725 грн.
Проведення сеансу краніоспінального курсу променевої терапії
5 250 грн.
КТ-топометрична підготовка і розробка плану лікування, SBRT - методика (стереотаксична радіотерапія)
29 370 грн.
КТ-топометрична підготовка і розробка плану лікування, SBRT - методика (стереотаксична радіотерапія) з використанням гейтінгу (синхронізація з диханням)
30 450 грн.
Проведення сеансу променевої терапії, SBRT-методика (стереотаксична радіотерапія) з використанням гейтінгу (синхронізація з диханням)
14 700 грн.
Проведення сеансу променевої терапії, SBRT-методика (стереотаксична радіотерапія)
15 435 грн.

Запишіться на прийом

Ваше ім'я

Номер телефону

E-mail

Напрямок

Бажана дата

Коментар


Наші фахівці

лікарі клініки мануфактура
Медичний фізик
Досвід роботи: з 2017 р.
лікарі клініки мануфактура
Променевий терапевт вищої категорії
Досвід роботи з 2003 р.
//