частные больницы киева
приватные клиники киева

Мобільний застосунок
«Особистий кабінет пацієнта»

лечение рака в киеве
с.Ходосівка

Рак спинного мозку

Рак спинного мозку належить до групи пухлин мозку та нервової системи. Найчастіше рак спинного мозку є вторинним, тобто метастазами, які утворилися в хребті в наслідок іншого раку. У хребет метастазує рак щитовидної залози, легень, молочних залоз, нирок, товстої кишки, простати. Первинний рак спинного мозку, це більш рідкісне захворювання, яке часто має спадкове походження.

Пухлина спинного мозку може також виходити за межі мозку, зачіпаючи нервові коріння, судини і сам хребет. Тому спінальні пухлини характеризуються не так типом і структурою, як ефектом здавлювання, який вони чинять.

Не всі спінальні новоутворення злоякісні, тобто є раком, більшість із них  доброякісні утворення, проте всі вони вимагають негайного лікування. 

До неракових (доброякісних) пухлин спинного мозку належать менінгіоми, шванноми, остеоми і остеобластоми. Вони не поширюються в інші тканини і мають чіткі межі країв.

До раку спинного мозку (злоякісних пухлин) належать остеосаркома, саркома Юінга, хондросаркома.

Симптоми та діагностика раку спинного мозку 

Новоутворення пошкоджують нервові закінчення і порушують роботу спинного мозку, спричиняючи неврологічні дефекти та симптоми. Тому при діагностиці  первинним обстеженням будуть неврологічне обстеження та МРТ або КТ

Розвиток захворювання можна запідозрити при ранніх симптомах, таких як біль у хребті. Для нього характерні:

 • біль у спині, але віддає в інші частини тіла;
 • дуже інтенсивний біль у місці знаходження пухлини;
 • зниження чутливості до тепла та холоду в ділянці, де розташована пухлина;
 • збільшення болю у спині під час сну;
 • біль не тамується або слабо тамується знеболювальними препаратами.

Із прогресом росту пухлини, симптоми посилюються, та додаються нові прояви:

 • порушення функції кишечника та сечового міхура, включаючи нетримання сечі та калу;
 • труднощі з ходьбою призводять до падінь;
 • м'язова слабкість у різних частинах тіла;
 • спазми та судоми.

Магнітно-резонансна томографія (МРТ) дозволяє не лише точно визначити розташування, а й диференціювати пухлину. Деякі неракові утворення схожі на пухлину спинного мозку, наприклад абсцеси, артеріовенозні мальформації та паравертебральні пухлини, щоб їх відрізнити на знімку МРТ потрібен аналіз кваліфікованого спеціаліста.

Метастатичні пухлини чітко видно вже на рентгенівському знімку хребта через руйнування кістки, ніжок хребців та пошкодження паравертебральних тканин.

Види та методи лікування раку спинного мозку

Лікування пухлин хребта та спинного мозку, як правило, хірургічне. Інші методи задіюють тоді, коли немає можливості видалити пухлину без ризику для здорових тканин. Отже, окрім нейрохірургічної операції при спінальних пухлинах застосовують: променеву терапія, хімієтерапію та медикаментазну терапію, як допоміжний засіб для покращення неврологічних симптомів компресії спиного мозку.

Сучасні техніки променевої терапії такі, як променева терапія з модульованою інтенсивністю IMRT та ротаційне об’ємно-модульоване опромінення (VMAT) забезпечують надточне опромінювання пухлини різних форм та розташування, максимально уникаючи прилеглі здорові пухлини. Стереотаксичний метод променевої терапії SBS (частіше відомий як радіохірургія), дозволяє застосовувати максимально велику дозу іонізуючого променю точно в пухлину, не зачіпаючи здорових тканин взагалі. Радіохірургія стає найбільш ефективним способом видалення невеликих пухлин, які можна опромінити біологічно ефективної дозою за одну чи дві фракції променевої терапії.

Хіміотерапія як єдиний вид лікування при раку спинного мозку не застосовується. Як правило, вона є частиною комбінованого лікування первинного раку іншого органу.

Лікування запущених видів спінального раку, первинного чи метастатичного, передбачає застосування відразу кількох методів (і хімієтерапії, і променевої терапії, і онко-нейрохірургії) у складі комплексного комбінованого лікування для остаточної боротьби з пухлиною та її поширенням по організму.

Часті питання при раку спинного мозку

Чи можна визначити рак спинного мозку з аналізу крові?

 • Відхилення у деяких показниках загального аналізу, наприклад, підвищене ШОЕ, зміна кількості нейтрофілів та лімфоцитів, можуть вказувати на розвиток новоутворення в тілі людини. Але на руйнування безпосередньо кісткової тканини, що також відбувається при раку спинного мозку вказують відхилення в показниках аналізу крові на кальцій та лужну фосфатазу.

Як довго можуть жити люди із пухлиною спинного мозку?

 • Прогноз залежить від характеру пухлини. Доброякісні пухлини, як правило, успішно видаляються хірургічно, і пацієнти повертаються до нормального життя. У випадках метастазів прогноз лікування залежить від вчасного виявлення раку спинного мозку. Раннє звернення до фахівця підвищує шанси на повне одужання.

Як проявляється біль при метастазах в хребті?

 • Метастази, що впливають на кісткову тканину, можуть викликати симптоми, схожі на остеохондроз. Проте при ракових ураженнях біль є сильнішим та більш вираженим, і часто не реагує на знеболювальні засоби. При прогресі метастазів біль зростає.

Запишіться на прийом

Ваше ім'я

Номер телефону

E-mail

Напрямок

Бажана дата

Коментар


Наші фахівці

лікарі клініки мануфактура
Нейрохірург. Дитячий нейрохірург. Онко-нейрохірург.
Досвід роботи: з 1988 року
лікарі клініки мануфактура
Лікар-онколог, хіміотерапевт
Досвід роботи: з 1995 р.
лікарі клініки мануфактура
Онкогематолог. Клінічний онколог.
Досвід роботи: з 2000 року
лікарі клініки мануфактура
Променевий терапевт вищої категорії
Досвід роботи з 2003 р.
лікарі клініки мануфактура
Клінічний онколог, онкохірург вищої категорії, кандидат медичних наук, доцент, Заслужений лікар України
Досвід роботи: з 2000 року.
лікарі клініки мануфактура
Клінічний онколог. Хімієтерапевт
Досвід роботи: з 2019 року
//