Хімієтерапія при раку шлунка
Хімієтерапія є одним із основних методів лікування раку, і рак шлунка не є винятком. Хімієтерапія раку шлунка може проводитися одночасно різними препаратами і вводитися в організм різними методами. Це один з найефективніших способів вплинути на рак, який поширився за межі шлунка.
Хімієтерапія передбачає використання протипухлинних препаратів, які, потрапляючи в кровотік досягають усіх частин тіла, впливають на кожну клітину, що ділиться. Таким чином, хімієтерапія чинить системний вплив на весь організм, а не лише на клітини пухлини. Цим викликаний широкий спектр побічних ефектів хімієтерапії, але цим же досягається й успіх лікування раку, який поширився за межі органу.
Показання до хімієтерапії раку шлунка
Хімієтерапію при раку шлунка призначають при будь-якій стадії захворювання. Її завданням буде зупинити розвиток патологічних клітин або знищити їх. Курси хімієтерапії можуть мати різну мету на різних етапах лікування, що відрізнятиметься також індивідуально для кожного пацієнта.
- При І стадії раку хімієтерапія може бути основним методом лікування
- При ІІ-ІV стадіях хімієтерапію раку шлунка застосовують на різних етапах:
- Неоад'ювантна хімієтерапія застосовується для зменшення пухлини перед її видаленням та для зупинки патологічного процесу в цілому. Її часто поєднують з променевим лікуванням, яке знищує ракові клітини пухлини локально, та цим допомагають і зменшити розмір пухлини в шлунку, і окреслити її контури для полегшення операції. Неоад’ювантна хімієтерапія також може допомогти уникнути рецидиву раку шлунка.
- Хімієтерапія після операції (ад’ювантна хімієтерапія) особливо показана при метастатичному раку та при пухлинах, які проросли в сусідні зі шлунком тканини. Завжди залишається ризик, що деякі ракові клітини можуть лишитися в тканинах тіла, тому ад’ювантна хімієтерапія має знищити саме залишкові клітини раку. Таким чином ад’ювантна хімієтерапія призначається саме, щоб запобігти розвитку рецидиву. Хімієтерапія раку шлунка після видалення пухлини також часто поєднується з променевою терапією у випадках, коли повне видалення ракових клітин хірургічним методом не можливе.
- Хімієтерапія з паліативною метою при раку шлунка, що вже поширився, застосовується для сповільнення онкопатології та полегшення симптомів, спричинених раком.
Як проходить курс хімієтерапії при раку шлунка?
Лікарі призначають хімієтерапію циклами, тобто період лікування змінюється періодом відпочинку. Препарат терапії може вводитися внутрішньовенно або перорально у вигляді таблеток. Один цикл хімієтерапії раку шлунка може включати різні препарати. Це називається поліхімієтерапія, і вона має свій ефект завдяки різниці дії препаратів, які можна призначити пацієнтові одночасно.
Частота циклів, змінність періодів лікування та відпочинку, тривалість всього курсу залежать виключно від обставин хвороби – її стадії, патогістологічного висновку, який показує тип раку та стану та віку пацієнта.
Про хімієтерапію в лікуванні раку, читайте у нашій статті тут.
Протипоказання до хімієтерапії
Основний недолік хімієтерапії в тому, що препарат впливає на ті клітини організму, що діляться, не відрізняючи патологічну клітину від здорової. Тому в процесі лікування руйнуються і ракові, і здорові клітини. І хоча здорові клітини відновлюються після закінчення лікування, весь процес протікає важко для пацієнта.
Коли розробляється план лікування, онколог розраховує дозу, яка ефективна для руйнування ракових клітин, але при якій буде збережено якомога більше здорових клітин. Якщо ефективна терапевтична доза спричинить значні побічні ефекти, які можуть стати небезпечними для пацієнта, говорять про перевагу потенційних ризиків над перевагами лікування, і хімієтерапію не призначають.
Для призначення лікування враховуються такі чинники:
- наявність інших тяжких захворювань, окрім рака, що виснажують стан пацієнта
- вік пацієнта
- загальний стан здоров’я: показники крові, здатність опору інфекціям та запаленням
- ускладнення хірургічного втручання
- прогресування захворювання
Наслідки після хімієтерапії
Побічні ефекти при хімієтерапії раку шлунка залежать від типу препаратів, тривалості та дози, яку застосовували при лікуванні. Основні наслідки лікування проявляються:
- нудотою і блюванням
- втратою апетиту, повним розладом травлення: запор, діарея, блювання
- втратою волосся
- появою виразок в роті
- зміни показників крові внаслідок терапії спричиняють:
- часті інфекції різної локалізації (брак лейкоцитів)
- легкість кровотечі та підвищення тривалості кровотечі (брак тромбоцитів)
- втома та задишка (брак еритроцитів)
Окремі хімієпрепарати мають специфічні побічні ефекти, і лікар повідомить про їхні наслідки та призначить додаткову терапію, щоб зменшити побічну дію від лікування.
- Пошкодження нервів (невропатія): проявляється як біль (переважно в руках чи ногах), відчуття печіння або поколювання, чутливість до холоду чи тепла та слабкість. В більшості випадків симптоми зникають після припинення лікування.
- Пошкодження серця: деякі препарати, якщо застосовуються тривалий час та у високих дозах шкодять серцевому м'язу. При призначенні таких препаратів лікарі контролюють дози та стежать за роботою серця. При перших же ознаках ураження лікування такими препаратами припиняється.
- Кистьово-підошовний синдром: починається з почервоніння рук і ніг, від так прогресує до болю та чутливості в долонях і підошвах, та появи пухирів, мозолів або лущення шкіри, аж до болючих виразок. За першої ж ознаки - почервоніння, повідомте лікаря, щоб він міг призначити відповідну терапію і не допустити розвитку ускладненого наслідку.
- Діарея є поширеним побічним ефектом багатьох препаратів, що застосовуються в хімієтерапії раку шлунка. Часто цей побічний ефект може мати важкі наслідки, які змусять призупинити лікування. За перших же проявах діареї повідомляйте лікаря, щоб можна було призначити протидіарейні засоби і не зупиняти протипухлинне лікування.
Ви можете мати інші симптоми та повинні негайно повідомляти лікаря про них, щоб отримати відповідне лікування або зміну призначень. Інтенсивність більшості неприємних наслідків хімієтерапії можна знизити чи прибрати симптоми взагалі.
Додатково: Як хімієтерапія впливає на організм.
Реабілітація після хімієтерапії раку шлунка
Реабілітація після хімієтерапії раку шлунка є обов’язковим для кожного пацієнта, не лише у випадках запланованої надалі операції чи променевої терапії. Реабілітація буде включати медикаментозне лікування симптомів, викликаних побічною дією хімієпрепаратів, та відновлення функціонування систем травлення та кровотворення.
- В першу чергу, відстежуються показники крові і призначається лікування на їх відновлення.
- Призначаються ліки для зменшення або тривалого пригнічення виділення шлункового соку (так звані інгібітори протонної помпи – ІПП).
- Призначають медикаменти для лікування розладів травлення.
- Якщо у пацієнта спостерігається значний дефіцит заліза, вітаміну В12 та інших елементів, окрім дієтичного харчування, призначаються додаткові препарати на усунення дефіциту.
- Відстежуються та лікуються інші побічні ефекти, не пов’язані з травленням, наприклад, нейропатія.
Всі призначення для реабілітації пацієнта, як і курс лікування, індивідуальні. Лікарі обстежують стан хворого і надають найвідповіднішу ситуації допомогу.
Харчування після раку шлунка
Після повного курсу лікування раку шлунка пацієнти часто мають довгострокові проблеми з травленням та дефіцитом поживних речовин, тому мають унікальні потреби в харчуванні.
Специфічна дієта повинна призначатися індивідуально дієтологом та гастроентерологом, ґрунтуючись на особливостях травлення та змінах у симптомах. Важливо дотримуватися раціону, не лише у складі продуктів, але і в частоті прийому їжі, розмірах та температурі порцій. Пацієнтам необхідно слідкувати за здоровою вагою та мати регулярні фізичні навантаження, обмежити вживання алкоголю та відмовитися від куріння.
- Слід уникати продуктів, які провокують будь-які розлади травлення, а за появи розладів, корегувати раціон та вживати ліки для їх усунення.
- Уникати продуктів та страв, що підвищують утворення шлункової кислоти (соки, соуси, гострі та пряні страви тощо).
- Уникати продукти, що знижують тонус шлунково-стравохідного сфінктера (виключити кофеїн, перцеву м'яту, шоколад та інші дразливі для слизової продукти).
- Необхідно додатково приймати препарати заліза, вітаміну В12 та інших вітамінів за індивідуальним призначенням лікаря.
- Якщо виникають симптоми демпінг-синдрому, необхідно ввести зміни в раціон харчування. Для діагностики розладу (ранній чи пізній демпінг-синдром) потрібна консультація гастроентеролога, та із загальних рекомендацій, слід прийняти наступні:
- уникати вживання рідини під час їди (не запивати страви)
- їсти малими порціями
- уникати продуктів з високим вмістом простих вуглеводів та цукру
- збільшити кількість білкових продуктів та клітковини
Курс хімієтерапії при раку шлунка у МЦ «Клініка Мануфактура»
Пройти курси хімієтерапевтичного лікування раку шлунка в Києві можна в нашому Центрі онкології. Для призначення лікування клінічний онколог вивчає історію захворювання: результати обстеження та отримане раніше лікування. Препарати хімієтерапії, тривалість та графік курсів будуть призначені індивідуально за висновками онкологічного консиліуму. В нашій клініці застосовуються лише оригінальні препарати та генерики, рекомендовані світовими онкологічними інститутами, вироблені відомими світовими компаніями та сертифіковані в Україні.
Запишіться на прийом
Ваше ім'я
Номер телефону
Напрямок
Бажана дата
Коментар