Таргетна терапія раку молочної залози
Це один із прогресивних сучасних методів хімієтерапії. Її призначають не тільки окремо, але і в комбінації з іншим лікуванням при певних видах пухлин молочної залози.
Для вибору таргетної терапії проводиться додатковий лабораторний аналіз зразків пухлини, який повинен виявити специфічну молекулу, що впливає на розвиток та ріст ракових клітин. Саме цю молекулу повинен блокувати препарат таргетної терапії і в цьому головна перевага такого лікування: воно викликає загибель метастазців та не впливає на здорові клітини та органи. Таргетна терапія може призначатися при всіх стадіях раку.
Однак, таргетна терапія має свої обмеження. Вона дієва лише в тому випадку, коли тип раку залежить від наявності такої специфічної молекули, на яку може впливати препарат таргетної терапії, а також коли швидкість звикання (резистентність) до дії такого препарату у пацієнта не висока, і ми маємо можливість зупинити розвиток раку іншими методами.
Коли призначають таргетну терапію при РМЗ
У випадку раку молочної залози таргетна терапія ефективна для пухлин залози, які продукують рецептори до фактора її росту. Це HER2-позитивні пухлини молочної залози, які вважаються агресивними саме через велику кількість рецепторів до гормону росту.
Препаратів таргетної терапії є декілька, вони відрізняються способом впливу на пухлину та способом введення:
- Препарати на основі моноклональних антитіл – білків, що продукуються людською імунною системою, вони приєднуються до білка HER2 на ракових клітинах, щоб зупинити їхній ріст. Такі препарати успішно використовують і на ранніх, і на пізніх стадіях HER2-позитивного раку молочної залози, як неоад'ювантну терапію (до операції) або ад'ювантну (після операції). Деякі з них можна застосовувати одночасно з іншою хімієтерапією. При ранніх стадіях таргетне лікування на основі моноклональних антитіл може тривати до року. На пізніх стадіях таргетна терапія триває до тих пір, доки препарат лишається ефективним. Вводяться такі препарати внутрішньовенно або підшкірно.
- Кон'югати антитіло-лікарський засіб (ADC) - це препарати, які використовують антитіла до білка HER2, як мішені для націлювання цитостатиків хімієтерапії. Такі препарати самі не впливають на ракову клітину, а лише приєднуються до її білків, щоб вже препарат хімієтерапії потрапляв безпосередньо в ракову клітину. Кон'югати застосовують з різними препаратами хімієтерапії ранніх і пізніх стадій раку, і також до та після операції, та при поширенні раку в інші частини тіла. Такі препарати вводяться внутрішньовенно.
- Інгібітори кінази. Кіназа це тип білка в клітинах, що передають їй різні сигнали. HER2 це кіназа, яка "повідомляє" клітині рости. Препарати, що блокують кіназу називаються інгібіторами кінази. Ці препарати приймають у вигляді таблеток, їх, як правило, застосовують після хімієтерапії, а при прогресивному та метастатичному раку молочної залози - одночасно з хімієтерапією.
Таргетна терапія при гормонозалежному раку молочної залози
Приблизно 3 з 4 видів раку молочної залози залежать від гормонів - естрогену або прогестерону, так званий люмінальний рак. Лікування люмінального раку не обходиться без гормональної терапії. Препарати таргетної терапії в такому лікуванні застосовують для підвищення ефективності гормональної терапії, але є ризик і посилення побічних ефектів гормонального лікування. Зупинити ділення ракових клітин при люмінальному РМЗ допомагають інгібітори кінази. Їх застосовують у різних комбінаціях при різних умовах захворювання.
Таргетна терапія раку з генною мутацією
Рак молочної залози, який має лабораторно підтверджене походження від мутованого гена BRCA1 чи BRCA2, також можна лікувати таргетними препаратами. Так при HER2-негативному раку молочної залози з мутацією BRCA препарати таргетної терапії можуть призначатися після операції та після отриманих курсів хімієтерапії. Таргетну терапію в такому випадку застосовують для запобігання рецидиву та подовження життя пацієнтки.
Таргетна терапія тричі негативного раку молочної залози
Клітини тричі негативного раку молочної залози не мають рецепторів естрогену або прогестерону, і не виробляють або виробляють дуже мало білку HER2. Для таких пухлин можуть застосовуватися кон'югати антитіло-лікарський засіб, що в якості білка-мішені в раковій клітині використовують білок Trop-2.
Побічні дії таргетної терапії
Масштаби побічних ефектів від препаратів таргетної терапії менші за дію цитостатиків системної хімієтерапії, бо вони націлені на певні клітини тіла, а не на всі. Проте побічні ефекти все ж таки є і вони різні, залежно від застосованого препарату та від індивідуальної чутливості організму пацієнта. Однозначно всі препарати терапії спричиняють загибель плоду, тому протипоказані при вагітності.
Деякі основні побічні ефекти препаратів:
- пошкодження серця. Може виникати під час або після лікування препаратами на основі моноклональних антитіл та кон’югатами антитіло-препарат. Для більшості жінок ця побічна дія зворотна і стан серця покращується після припинення курсів. Ризик пошкодження серця зростає, якщо пацієнтка також отримує хімієтерапію препаратами, які мають таку саму побічну дію. Під час курсів лікування необхідно регулярно проходити електрокардіограму серця і повідомляти лікаря про появу задишки, набряків ніг, сильної втоми чи аритмії після закінчення курсів.
- сильна діарея. Найчастіше спричиняється препаратами інгібіторами кінази. Необхідно негайно повідомляти лікаря про зміну роботи кишківника при лікуванні такими препаратами, щоб вжити заходів для зменшення побічної дії.
- порушення роботи печінки. Стан і функцію печінки необхідно контролювати регулярними лабораторними аналізами при отриманні курсів таргетної терапії препаратами інгібіторами кінази.
- важке захворювання легенів. Може спричинити кон’югат антитіло-препарат і мати загрозливі для життя наслідки. Негайно повідомляйте лікаря про появу хрипоти, кашлю, лихоманки та важкості дихання.
Препарати таргетної терапії, що застосовуються при гормональному лікуванні раку можуть спричиняти:
- зниження кількості кров'яних тілець
- низький рівень лейкоцитів
- підвищення ліпідів у крові
- підвищення цукру у крові
- порушення згортання крові
- зниження рівня кальцію
- втома
- порушення роботи нирок та підшлункової залози
- виразки в роті
- висип на шкірі, лущення та поява пухирів на шкірі
- головний біль
- діарея та нудота
- випадіння волосся
Це загальні можливі побічні реакції на дію різних препаратів таргетної терапії. В більшості випадків, ярко виражена та часта побічна дія кожного препарату добре відома лікарю і пацієнтці до або одночасно з терапією призначаються ліки, що зменшують та полегшують негативні наслідки таргетної терапії. Як і при системній хімієтерапії, під час курсів таргетної терапії проводиться регулярний аналіз крові та контроль роботи життєво важливих органів пацієнтки, щоб вчасно відстежити та запобігти розвиткові небажаних важких реакцій.
Запишіться на прийом
Ваше ім'я
Номер телефону
Напрямок
Бажана дата
Коментар